Haber Detayı
20 Temmuz 2019 - Cumartesi 11:57 Bu haber 732 kez okundu
 
Kurban Bayramı tatilinde tercih yurt dışı ve kültür turları
Kurban Bayramı tatilinin 9 olması yönünde turizmcilerden talepler gelirken, şu an ki verilere göre yurt dışı seyahatler ve yurt içi kültür turlarındaki talep şimdiden geçen yıla göre yüzde 30 civarında arttı.
TÜRKİYEDEN Haberi
Kurban Bayramı tatilinde tercih yurt dışı ve kültür turları

Kurban Bayramı tatilinin 9 olması yönünde turizmcilerden talepler gelirken, şu an ki verilere göre yurt dışı seyahatler ve yurt içi kültür turlarındaki talep şimdiden geçen yıla göre yüzde 30 civarında arttı.

 

Kurban Bayramı tatilin 9 gün olması yönünde turizm sektör temsilcilerinden talepler gelirken, bayramını evde geçireceklerin yanı sıra, tatil planı yapan tüketicilerin de tercihleri şekillenmeye başladı. Yurt içi tatil destinasyonlarında yerli turist için uygulanan yüksek fiyat politikaları, bazı tatilcileri yurt dışı seyahatlere yönlendirirken, kültür turları ve yurt dışı seyahat planı yapan tatilci sayısı geçen seneye göre yükselişe geçti.

 

Tatilsepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, genel pazar sonuçları henüz oluşmasa da verilere göre geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yerli turist için iç pazarda yüzde 10 kadar bir düşüş yaşandığını aktardı.

 

Bu düşüşte, geçen seneye göre bu yıl bayram tatili süresinin henüz beş gün ile sınırlı olmasının ve fiyatların bayram tatili günlerinde normalden en az yüzde 10-15 daha pahalı olmasının etkili olduğunu dile getiren Küçükyılmaz, tatilin 9 güne uzatılması beklediklerini de söyledi.

 

Küçükyılmaz, bu analizin yurt içi sahil otelleri için geçerli olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

"Yurt dışı ve yurt içi kültür turlarında geçen yıla göre yüzde 30 civarında bir artış var. Bu yıl genel olarak geçen yıla göre fiyatlarda önemli artışlar oldu. Ancak son dakika kampanyaları ile hala uygun bütçeli tesisler bulabilmek mümkün. Yurt içi tatil destinasyonlarında yerli turist için uygulanan yüksek fiyat politikaları, bir kısım tatilciyi yurt dışı seyahatlere yönlendirdi. Bu bayramda yine en çok rezervasyon talebini Antalya ve Bodrum bölgesine alıyoruz. Kuşadası, Marmaris ve Çeşme bu bölgeleri takip ediyor."

 

Koray Küçükyılmaz, en fazla tercih edilen tatil konseptine ilişkin olarak da, "Sahil otellerinde artan fiyatlar talebi biraz düşürse de hala her şey dahil oteller müşteriler tarafından tercih ediliyor. Bu bayram yurt dışı turlarda daha çok 5-7 günlük Balkan-Orta Avrupa-İtalya-Yunan Adaları ve Bangkok Phuket gibi kombine turlar tercih ediliyor. Kültür turlarında ise Ege-Akdeniz turları Likya-Pamfilya, Assos-Bozcaada turları ve Karadeniz turları en popüler turlar." bilgisini verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kurban Bayramı tatili, Bayram tatili, Kurban Bayramı tur, Kurban Bayramı yurt dışı tur, kültür turu
Yorumlar
Haber Yazılımı