Haber Detayı
28 Temmuz 2019 - Pazar 23:21 Bu haber 1892 kez okundu
 
Mansur Yavaş talimat verdi! Başkent turizminin canlanması için çalışma başlatıldı
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın talimatıyla, Ankara Kalesi başta olmak üzere başkent turizminin canlandırılması için ilk adım atıldı.
YEREL Haberi
Mansur Yavaş talimat verdi! Başkent turizminin canlanması için çalışma başlatıldı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın talimatıyla, Ankara Kalesi başta olmak üzere başkent turizminin canlandırılması için ilk adım atıldı.

 

Ankara Kent Konseyi, başkent'in en önemli sembollerinden biri olan Ankara Kalesi'nin hak ettiği değeri görebilmesi için harekete geçti.

 

Ankara'da esnaftan iş adamına, akademisyenden belediye başkanlarına kadar tüm kesimleri bir araya getiren Ankara Kent Konseyi "Ankara Kalesi ve Çevresinin Kültür Turizmine Kazandırılması Projesi" için düğmeye bastı. Ankara Kalesi'nde düzenlenen ilk proje toplantısında, Ankara Kalesi'nin kalkınması başta olmak üzere kale esnafının sorunları ve çözüm önerileri, turistleri hem Ankara'ya hem Ankara Kalesi'ne çekebilmek için nelerin yapılabileceğine ilişkin tüm fikirler tek tek masaya yatırıldı.


Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ı temsilen Meclis Üyesi Sibel Aygün, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, Ankara Tarih Araştırmaları Merkezi Başkanı Şevket Bülend Yahnici, Ankara Valiliği'ni temsilen Haluk Teber, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, akademisyenler ve Ankara Kalesi esnafının yoğun katılım gösterdiği toplantıda Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, Başkent'in tarihine sahip çıkmanın tüm paydaşların sorumluluğunda olduğuna dikkat çekerek, "İmar, güvelik ve,temizlik hususlarında belediyemize düşen her türlü görevin, sorumluluğun Altındağ Belediyemiz ile iş birliği içinde yerine getirileceğinden kimsenin kuşkusu olmasın. Sürdürülebilir bir kentte yaşamak o kentin tüm imkanlarından adil bir şekilde yaralanmaktan geçiyor. Merkezi ve yerel yönetim buna el atmalı. Büyükşehir Belediyesi de Valiliğimizle birlikte bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

 


Ankara Kalesi'ndeki eksikliklerin tek tek tespit edilmesi ve esnafın taleplerinin dikkate alınması gerektiğini aktaran ATO Başkanı Gürsel Baran, "Son yıllarda katıldığım en verimli toplantı olduğunu söylemeliyim. Ankara uzun yıllardır ihmal edilmiş bir kent, aslında Ankara üstü örtülü bir hazine. Kıymetini bilemediğimiz bir hazine. Çok uzun yıllar Ankara'da rant konuşuldu, imar konuşuldu, betonlaşma konuşuldu ama hiç bir zaman tarihimizi konuşmadık. Ankara Kalesi'ni, Roma Hamamı'nı, Hacı Bayram'ı, Anıtkabir'i, Ankara'nın müzelerini, eserlerini konuşmadık. Bundan sonra konuşacağız. Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, ilçe belediyelerimiz, Sivil Toplum Kuruluşlarımız yanımızda ve hiçbir çatlak ses yok. Hepimiz el ele vererek bir tarih yazacağımızı düşünüyorum" diye konuştu.

 


Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz ise toplantının amacının ve hedeflerinin belirlenmesi konusunda çalışma grubu kurulacağını kaydederek, "Başkent hepimizin şehridir. Başkent'in hukukunu korumak, Anadolu'nun, medeniyetin, Cumhuriyet'in hukukunu korumaktır. Bu adanmışlıkla irade koyacağımızı ifade etmek isterim. Süreci de hep birlikte takip edeceğiz" şeklinde konuştu.

Kaynak: (YHS) - Yerel Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Ankara Kent Konseyi, Ankara Kalesi, Ankara Turistik Yerler, Ankara konaklama, Ankara otel, Ankara Turizm,
Yorumlar
Haber Yazılımı