Haber Detayı
08 Ocak 2020 - Çarşamba 22:59 Bu haber 2377 kez okundu
 
Muhtar bunu yaparsa! Sit alanından aldığı kumu otel inşaatında kullanmış
Edirne'de, Saros Körfezi'nde 1'inci derece sit alanı olan İtalyan Koyu'ndan kumları kaçak olarak alan kişinin Mecidiye Köyü muhtarı Ali Balaban olduğu ortaya çıktı.
TÜRKİYEDEN Haberi
Muhtar bunu yaparsa! Sit alanından aldığı kumu otel inşaatında kullanmış

Edirne'de, Saros Körfezi'nde 1'inci derece sit alanı olan İtalyan Koyu'ndan kumları kaçak olarak alan kişinin Mecidiye Köyü muhtarı Ali Balaban olduğu ortaya çıktı.

 

Mecidiye Köyü muhtarı Balaban'ın 9 kamyon kumu, köyün muhtarlık binası ve tüzel kişiliğine ait otel inşaatında kullandığı belirlenirken hakkında soruşturma başlatılan Balaban, "Oradan kum alınmasının yasak olduğunu bilmiyordum. Bilseydim almazdım" dedi.

 

Keşan'a bağlı Mecidiye köyündeki Saros Körfezi'nde 1'inci derece arkeolojik ve doğal sit alanı olan ve İtalyan Koyu olarak bilinen bölgeden kaçak kum alındığı yönünde İlçe Jandarma Komutanlığı'na ihbarda bulunulması üzerine bölgede inceleme yapan jandarma ekipleri, sahil kumunun, kamyonlarla Mecidiye Köyü muhtarlığı tarafından alındığını tespit etti. Kumlar nedeniyle çökmelerin meydana geldiği sahil, jandarma tarafından şerit çekilerek, girişe kapatılırken Jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınan köy muhtarı Ali Balaban, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Savcılıkta avukatı ile birlikte ifade veren muhtar Balaban, kum almanın suç olduğunu bilmediğini öne sürdü. Savcılıkça serbest bırakılan muhtar Ali Balaban hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefetten başlatılan soruşturma sürüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ali Balaban, Saros Körfesi, İtalyan Köyü, uyanık muhtar, Mecidiye Köyü
Yorumlar
Haber Yazılımı