Haber Detayı
15 Ağustos 2019 - Perşembe 16:14 Bu haber 3007 kez okundu
 
Murtaza Yakaryılmaz: ''Özkan Altıntaş ile adalet önünde hesaplaşacağız''
Bir internet sitesi tarafından yayınlanan ''Görevini yapmayan TÜRSAB’a Bakanlık el koydu'' başlıklı yalan haber ile ilgili olarak Murtaza Yakaryılmaz tarafından yazılı açıklama yapıldı.
GÜNCEL Haberi
Murtaza Yakaryılmaz: ''Özkan Altıntaş ile adalet önünde hesaplaşacağız''

Türkiyeturizm.com adresli heber sitesi tarafından 12.08.2019 tarihinde yayınlanan “Görevini Yapmayan TÜRSAB’a Bakanlık El Koydu” başlıklı haberde ismi geçen Murtaza Yakaryılmaz, haberi yapan Özkan Altıntaş isimli kişinin, kendisi üzerinden meslek birliği olan TÜRSAB'ı yıpratmaya ve itibarsızlaştırmaya çalıştığını kaydettiği açıklmasında kendisiyle adalet önünde hesaplaşacağını bildirdi.

 

Konuyla ilgili olarak Yakaryılmaz tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

''Kıymetli Basın Mensupları, Turizm Camiası ve Değerli Meslektaşlarım, Sektörümüzde taraflı yayıncılığıyla tanınan, Türkiyeturizm.com internet sitesinde yayınlanan ve şahsım üzerinden meslek kurumumuz TÜRSAB’ı yıpratmaya dönük haberler üzerine kamuoyunu bilgilendirme gereği duydum.

 

“Amacı haber yapmak değil, menfaat temin etmek”

Özkan Altıntaş’ın 12 Ağustos 2019 tarihli “Görevini Yapmayan TÜRSAB’a Bakanlık El Koydu” başlığından da anlaşılacağı gibi, amacı haber yapmak değil, her TÜRSAB seçimi öncesinde olduğu gibi menfaat temin etme çabasının ürünüdür. Yargılanıp beraat etmiş olmama rağmen, adımı ısrarla “FETÖ üyeliği” çağrışımı yapacak şekilde haberlerinde kullanması, Özkan Altıntaş’ın art niyetli çabaların ötesinde, aynı zamanda ticari faaliyetlerime yönelik yapılmış bir itibar suikastıdır. Bu konuda kendisiyle adalet önünde hesaplaşacağımı özellikle belirtmek istiyorum.

 

Neden yargılandım?

Yapılan karalama kampanyası nedeniyle, yargılanmamın esasını kamuoyunca anlaşılması adına, tüm açıklığıyla anlatmak istiyorum:

2011 ve 2013 yılları arasında, başta Adıyaman Valiliği ve Adıyaman Emniyet Müdürlüğü olmak üzere birçok kamu kurumu, kuruluşu ve STK’ların gezi turlarını düzenliyordum. O yıllarda şirketimden hizmet alan dernek ve vakıflar arasında, sonradan FETÖ yapılanması içinde olduğu ortaya çıkan bir takım vakıf ve STK’lar da vardı. Bahsettiğim yıllarda Adıyaman’da 6-7 tane seyahat acentası vardı. Bunların bir kısmı, uçak bileti satarken diğerleri de Hac ve Umre işi yapıyordu. Adıyaman’da tur düzenleyen tek seyahat acentesi bana ait olan Adıyaman Turizm’di.

 

Eğitim alanında faaliyet gösteren ve o dönemde herhangi bir suç isnat edilmeyen bu dernek ve vakıflardan gelen talepler doğrultusunda, çeşitli zamanlarda Çanakkale Şehitliği, Konya ve Kapadokya gezileri organize ettim. Bunların da çoğunluğu, kentte tur düzenleyen tek seyahat acentası olmam münasebetiyle “doğrudan temin” yoluyla gerçekleşti.

Birçok meslektaşımın da bildiği gibi “doğrudan teminde” üç teklif alınır ve iş en uygun olana verilir. Şehirde ihaleye teklif verebilecek başka bir şirket yoksa da STK yetkilileri prosedürleri kendileri halleder.

 

Beraat ettim

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında açılan, Adıyaman FETÖ Çatı davası kapsamında, söz konusu yapıya bağlı dernek ve vakıfların, tüm ticari faaliyetleri mercek altına alındı. Bu süreçte, benim gibi, söz konusu kurumlarla iş yapan birçok şirketin yetkilisi sorgulandı ve haklarında davalar açıldı. Şahsımın da dahil edildiği davada, FETÖ üyeliğiyle ilgili yöneltilen tüm suçlamaların asılsızlığı ortaya çıktı ve beraat ettim. Fakat davanın ticari boyutunda, “doğrudan temin” yoluyla aldığım işler sebebiyle, ihale kanuna muhalefetten suçlu bulunarak ceza aldım.

Aynı dönemde, Adıyaman Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü’ne yine “doğrudan temin” usulüyle verdiğim hizmetler ise araştırmaya bile gerek görülmedi.

 

Davanın açıldığı dönemde Ak Parti Adıyaman Merkez İlçe Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordum. Yargılama sürecinde şaibe yaratmaması adına ve partimin zedelenmemesi için bu görevimden kendi isteğimle istifa ettim.

 

TÜRSAB Denetim Kurulu Üyeliği görevimden ise, yargıya doğrudan veya dolaylı yönden hiçbir etkisi olmayacağı için istifa etme gereği görmedim. Fakat dava sonuçlanıp, ticari boyutu nedeniyle ceza alınca, şirketimi Şanlıurfalı bir işletmeciye satarak devrettim. TÜRSAB’daki görevimle ilgili istifamı da Yönetim Kurulumuza sundum.

 

“Beraat etmeme rağmen Fetö’cü damgası vurmaya çalışıyor”

Birçok meslektaşımızın başına gelen ve gelebilecek olan ticari kusurdan kaynaklı böylesi bir sürecin, ısrarla “FETÖ üyeliği” olarak dile getirilme gayretinin altında ise kurumumuz TÜRSAB’ı yıpratma çabaları ve Özkan Altıntaş’ın kişisel menfaat temin çabalarının olduğu aşikar.

Bu iddiamın gerekçesini ise yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşarak, daha iyi anlatabileceğimi düşünüyorum:

 

21 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da Beşiktaş’ta bir otelde TÜRSAB’ın davetli olduğu bir resepsiyona katıldım. Daha önce de hakkımda asılsız ithamları bulunan Özkan Altıntaş’ı ilk defa orada gördüm. Tanışmak ve yaptığı haksızlığı sakin bir dille anlatmak için yanına gittim. Bütün samimiyetimle ve içtenliğimle “Abi kurban olayım, ben FETÖ davasından beraat ettim, sen neden hala üyelikten ceza aldığımı ima ederek yazılar yazıyorsun” dedim. Kullandığım samimi dilin de etkisiyle olsa gerek, şöyle konuştu: “Oğlum bu işler böyledir. Beni de sıkıştıranlar var. Sen gazetecilerle ilgilenmezsen, onları görmezsen seninle uğraşırlar. Çabuk öğren. Yoksa başın ağrır” diyerek üstü kapalı bir şekilde menfaat beklentisini dile getirdi.

 

Özkan Altıntaş’a menfaat sağlamadım

Bu konuda herhangi bir karşılık bulamayan Özkan Altıntaş, aldığım ceza karşılığında gereğini yapmış olmama rağmen, iftiralarına devam etti. Beraat etmeme rağmen FETÖ üyeliği çağrışımları yaparak bana ve benim üzerimden de TÜRSAB’a yönelik yıpratma girişimlerine devam etmektedir.

Mesleğini dürüstçe yapan siz değerli gazetecilerden, karşı karşıya kaldığım haksızlığa karşı ve mesleğinizi ayaklar altına alan, Özkan Altıntaş‘a cevabım olan bu açıklamayı yayınlayarak turizm kamuoyuna duyurmanızı rica ediyorum.

Murtaza YAKARYILMAZ''

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Murtaza Yakaryılmaz, Özkan Altıntaş, Türkiye Turizm,
Yorumlar
Haber Yazılımı