Haber Detayı
31 Temmuz 2019 - Çarşamba 10:42 Bu haber 1239 kez okundu
 
Müslümanların seyahat tercihlerinde Türkiye ilk sırada
Mastercard ve CrescentRating tarafından yayınlanan araştırmaya göre, dünyada en hızlı artan grup olan Müslüman nüfusun 2050 yılında toplam 2,8 milyar kişi olacağı tahmin ediliyor
GÜNCEL Haberi
Müslümanların seyahat tercihlerinde Türkiye ilk sırada

Mastercard ve CrescentRating tarafından yayınlanan araştırmaya göre, dünyada en hızlı artan grup olan Müslüman nüfusun 2050 yılında toplam 2,8 milyar kişi olacağı tahmin ediliyor. Dünya üzerinde 3 insandan 1’inin Müslüman olacağı, 2026’da Müslüman seyahat pazarının 300 milyar dolar olacağı belirtilen raporda pek çok ülkenin Müslümanlara yönelik ürün ve hizmetlere yöneldiği görülüyor.

 

Mastercard tarafından yayınlanan Müslümanların Seyahat Tercihleri Endeksi raporuna göre; Türkiye ilk 4’te yer alıyor. Havayolu bağlantılarının bulunması, erişim kolaylığı ve vizesiz ulaşım imkanları açısından en üst sırada bulunan Türkiye’yi sırasıyla Malezya, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar takip ediyor.

 

2018 yılında 231 milyon Müslüman’ın kendi ülkesinden başka bir ülkeye tatile gittiğini hatırlatan islami turizm alanında hizmet veren tatilal.com’un Yönetim Kurulu Başkanı Taner Aydın, 170 milyar dolarlık bir harcama yaptığına işaret etti. Bunun kişi başı ortalamaya vurulduğunda bin 300 dolarlık bir rakamın ortaya çıkardığını ifade eden Aydın, “Dünya nüfusunun yüzde 10'u Müslümanlardan oluşuyor. Normal bir turistin harcaması bin dolarken, bir Müslüman’ın bin 300 - bin 400 dolar civarında. Dolaysıyla standart bir turistten yüzde 40 daha fazla harcama yapıyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

Suudi Arabistan’ın yılda 11 milyon kişiyi ağırladığını belirten Aydın, Türkiye’nin toplamda 7 milyon Müslüman turisti ağırladığına işaret etti. Bunun 4 milyonunu gurbetçi Türkleri oluşturduğuna vurgu yapan Aydın 3 milyonunun ise yabancı turist olduğu bilgisini paylaştı. Hiçbir destek alınmadığını ve tanıtımın yapılmadığını anlatan Aydın, “Bu alan bizim için büyük bir fırsatı barındırıyor” diye konuştu.

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Müslüman turist, helal turizm, ortadoğu turizm pazarı, müslüman turizm paz
Yorumlar
Haber Yazılımı