Haber Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 15:47 Bu haber 553 kez okundu
 
Ortadoğulu turistler ve Paskalya İstanbul’da konaklamayı uçurdu
Paskalya Bayramının yanı sıra Ramazan ayı öncesinde tatil yapmak isteyen Ortadoğulu turistlerin ziyaretlerindeki hızlanma İstanbul'da konaklamayı uçurdu.
OTEL HABER Haberi
Ortadoğulu turistler ve Paskalya İstanbul’da konaklamayı uçurdu

Paskalya Bayramının yanı sıra Ramazan ayı öncesinde tatil yapmak isteyen Ortadoğulu turistlerin ziyaretlerindeki hızlanma ile İstanbul'da Nisan ayında otel dolulukları, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.1 artarak yüzde 85.5’e yükseldi.


Paskalya bayramının, Nisan’da İstanbul'a ve İstanbul otellerindeki doluluklara olumlu etkisinin gözlendiğine dikkat çeken Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin şu değerlendirmelerde bulundu:

''Ortadoğu kökenli turistlerin Ramazan ayı öncesinde tatil yapmak istemeleri ve dolayısıyla bu pazarda artış yaşanması da Nisan ayında yükselme sağladı. Buna karşılık Mayıs ayı rakamları henüz kesinleşmedi ancak sektördeki gelişmelere baktığımızda artış hızının yavaşladığını söyleyebiliriz. Bayram dönemi tatillerinin de İstanbul'u oteller açısından olumsuz etkilediğini gözönüne alırsak, Mayıs ve Haziran aylarında Nisan ayındaki gibi bir artış olmayabilir TÜROB olarak açıkladığımız veriler, ülkeye giren ziyaretçi sayılarını içermiyor, konaklama sayıları üzerinden rakamları ifade ediyor''

İstanbul'da doluluk yüzde 85

Veri ve analiz şirketi STR’nin Nisan 2019 Ülke Performansı Raporunda yer alan verilere göre, İstanbul'da Nisan 2019'da otel dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7.1 artarak yüzde 85.5 olurken geçen yılın aynı ayında bu oran yüzde 79.8 olmuştu. Average Daily Rate (ADR) olarak adlandırılan ortalama günlük satılan oda bedeli 91.8 euro ile Nisan 2018’e göre yüzde 9 artış gösterdi. Nisan 2018'de ise rakam 84.2 euro olmuştu. Toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde ise (RevPAR) geçen yıla oranla yüzde 16.8 artış yaşandı ve 78.5 euro olarak ölçüldü. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde rakam 67.2 euro olmuştu. İlk 4 aylık verilere bakıldığında ise Ocak-Nisan 2018 döneminde yüzde 71.1 olan doluluk oranı Ocak-Nisan 2019 döneminde yüzde 71.8'e; ortalama günlük satılan oda bedeli 74.8 eurodan 80.7 euroya; oda başı elde edilen gelir 53.2 eurodan 58 euroya yükseldi.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ortadoğulu, turistler, ve, Paskalya, İstanbul’da, konaklamayı, uçurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı