Haber Detayı
03 Mayıs 2020 - Pazar 11:18 Bu haber 14510 kez okundu
 
Osman Ayık: ''Bu kadar katı kurallarla kimse tatile gitmez''
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) eski Başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Başdanışmanı Osman Ayık koronavirüs tedbirleri kapsamında turizmde alınacak önlemlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
TÜRKİYEDEN Haberi
Osman Ayık: ''Bu kadar katı kurallarla kimse tatile gitmez''

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) eski Başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Başdanışmanı Osman Ayık koronavirüs tedbirleri kapsamında turizmde alınacak önlemlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

Kimsenin ailesiyle arasında 3-4 metre mesafe koyarak güneşlenmeyi hayal etmeyeceiğini söyleyen Ayık rekorlarla tamamlanan 2019'un ardından 2020 yılında Türk turizminin hedeflerinin büyük olduğunu ancak salgın nedeniyle artık rakamların belirsiz olduğunu söyledi. 

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un açıkladığı sertifika programının olduka yerinde bir karar olduğuna değinen Osman Ayık "Tüketici eğilimlerinde, misafir eğilimlerinde mutlaka değişiklikler olacak. Misafirler, kendi sağlıkları için birtakım beklentiler içine girecek. Türkiye bu anlamda, dünyadakilerle kıyaslandığında en iyi durumdaki destinasyonlardan biri. Bizim tesislerin fiziki yapıları son derece yüksek. Hijyen konusunda, gıda sağlığı konusunda ve hizmet standardı konusunda rakiplerimize göre son derece iyi durumdayız. Dolayısıyla uygulanacak sertifikalandırmalarda çok dikkatli olmak lazım. Geçici bir durum olduğunu tespit etmek lazım. Bütün çalışmalarımızı bu doğrultuda yapmamız lazım" diye konuştu.

 

Osman Ayık, koronavirüs sonrası için turizmde alınacak tedbirlerin ölçülü ve uygulanabilir olması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

 

"İnsan sağlığının her şeyin önünde geldiğine hiç şüphe yok. Bu yüzden elbette turizmin her bir bileşeni için ayrı ayrı sertifikasyon ya da kurallar getirilebilir. Ancak bu kural ve standartların maksadını aşmayan, ölçülü ve uygulanabilir olması şart. Aksi takdirde tüm endüstri çıkmaza girer.  Salgın sonrası siz hijyen anlayışını kimyasal dezenfektanlara dayalı hale getirirseniz bunun başka sonuçları da olur. 2-3 saatte bir yenilenmesi gereken kimyasal dezenfektanlar, doğa, çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahip. Belki bu yolla, insanlar Covid-19'dan korunmuş olacak ama öte yandan ortamdaki tüm yararlı ve faydalı bakteri ve birçok şeyi yok etmiş olacak. Doğaya da olduğundan ve taşıyabileceğinden fazla kimyasal yüklemesi yapılmış olunacak. Kimse, aşırı ölçüde kurallar getirilmiş bir tatile çıkmak istemez. Kimse, aile bireylerinin şezlonglarıyla arasında 3'er metre varken güneşlenmek istemez. Bu yüzden kurallar getirilirken uygulanabilirliğini hesaba katmak şart."

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Osman, Ayık:, ''Bu, kadar, katı, kurallarla, kimse, tatile, gitmez'',
Yorumlar
Haber Yazılımı