Haber Detayı
06 Ağustos 2019 - Salı 13:37 Bu haber 1549 kez okundu
 
Otel hissesi ile vatandaşlık hakkı!
Yabancılara 250 bin dolarlık konut ya da gayrimenkul satışı karşılığında vatandaşlık hakkı verilmesi üzerine harekete geçen otel sahipleri, mülklerini eşit hisselere bölerek yabancılara satmaya başladı.
TÜRKİYEDEN Haberi
Otel hissesi ile vatandaşlık hakkı!

250 bin dolarlık konut ya da gayrimenkul satışı karşılığında yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesi üzerine harekete geçen otel sahipleri, mülklerini eşit hisselere bölerek yabancılara satmaya başladı. 

 

Sabah Gazetesi'nden Betül Alakent'in haberine göre, son iki yıldır gerek kişi sayısında gerekse gelir anlamında büyük bir yükselişe geçen turizm sektörü, yabancılar için vatandaşlık hakkının da kapısını araladı. 250 bin dolarlık konut ya da gayrimenkul satışı karşılıpında yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesi üzerine harekete geçen otel sahipleri, tıpkı gayrimenkul yatırım ortaklığında olduğu gibi otel binasını eşit hisse paylarına bölerek yabancılara satmaya başladı.

Bu alandaki ilk örnek ise Nişantaşı'nda bir otelin satışıyla gerçekleşti. Nişantaşı'nda 28 odalı bir otel sahibi, binasını 10 eşit hisseye bölerek her hisseyi 250 bin dolardan sattı. 10 kişi tarafından satın alınan hisselerle yabancılar hem turizm sektörüne yatırım yapmış oldu hem de vatandaşlık elde etti. İşletmesi devam eden otelde kardan da pay alacak olan yabancılar, bu şekilde 10-15 yıl içinde yatırımlarını da kazanmış olacak.

 

20-30 odalı otellerin konumuna göre farklılık gösterse de yıllık ortalama 150 ila 200 bin dolarlık kira getirisi olduğu düşünüldüğü zaman 10 hisseye bölünen bir otelden bir kişiye yıllık ortalama 15 bin dolar kira getirisi sağlıyor. Bu da kişinin yatırımını 10-15 yılda geri alması anlamına geliyor.

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Satılık Otel, TC Vatandaşlığı, Vatandaşlık Hakkı
Yorumlar
Haber Yazılımı