Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 15:53 Bu haber 1416 kez okundu
 
Otel zinciri Marriott'a Türklerin ve İngilizlerin kestiği cezalar tartışılıyor
Uğradığı siber saldırı sonucu dünya genelindeki müşterilerine ait bilgileri ele geçirilen ABD merkezli otel zinciri Marriott International’a bir ceza da İngiltere’den geldi.
OTEL HABER Haberi
Otel zinciri Marriott'a Türklerin ve İngilizlerin kestiği cezalar tartışılıyor

Uğradığı siber saldırı sonucu dünya genelindeki müşterilerine ait bilgileri ele geçirilen ABD merkezli otel zinciri Marriott International’a bir ceza da İngiltere’den geldi.

 

Türkiye’nin geçen hafta 1.2 milyon Türk müşteri için yaklaşık 1.5 milyon TL ceza kestiği ABD’li otel zinciri Marriott International’a karşı İngiltere de harekete geçti. Ülkedeki kişisel bilgileri koruma kurumu, toplam 7 milyon İngiliz için 123 milyon dolarlık fatura çıkardı.

 

İngiltere'deki kişisel bilgi güvenliği kuruluşu ICO, Avrupa’daki Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) düzenlemeleri kapsamında, ABD’li otel zincirine  99 milyon sterlin (123 milyon dolar) tutarında para cezası keseceklerini duyurdu. Yapılan tespitlere göre ABD’li otel zincirinin  dünya genelindeki 339 milyondan fazla müşterisi güvenlik açığından etkilenmişti. İngiliz ICO tarafından yapılan açıklamaya göre, bu 339 milyon müşterinin yaklaşık 30 milyonu Avrupa Ekonomik Bölgesi'ndeki 31 ülkede bulunan kişilerden oluşurken, 123 milyon dolarlık cezanın kesileceği İngiltere’den ise 7 milyon kişi yer alıyor.

 

Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre henüz nihai kararını vermediğini, konunun taraflarından alınacak olan savunmanın ardından cezanın kesinleşeceğini duyuran kurumun bu bildiriminin ardından Marriott International da ABD’de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) açıklama yaptı.

 

ICO tarafından yapılan bildirim nedeniyle hayal kırıklığına uğradıklarını ifade eden Marriott International’ın Başkanı ve CEO’su Arne Sorenson “Bu olaydan dolayı çok üzgünüz. Konuk bilgilerinin mahremiyetini ve güvenliğini çok ciddiye alıyoruz ve misafirlerimizin beklediği mükemmellik standardını karşılamak için çok çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Sorenson açıklamasında saldırıya uğrayan konuk rezervasyon veri tabanını artık ticari faaliyetlerde kullanmadıklarının da altını çizdi.

 

Müşteri başına kesilen ceza tutarlarına bakıldığında bir İngiliz için 17.5 doları (100 TL) geçen rakam, bir Türk müşteri için ise 0.20 dolarda (1 TL) kaldı.

Avrupa’da geçen yıl yürürlüğe giren GDPR düzenlemeleri kapsamında kişisel bilgilerin güvenliği ihlal eden şirketlere, söz konusu şirketin bir önceki mali yılındaki küresel gelirinin yüzde 4'üne kadar para cezası verilebiliyor.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Marriot Hotel, Marriot Hotel ceza, JW Marriot Hotel
Yorumlar
Haber Yazılımı