Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 09:34 Bu haber 2132 kez okundu
 
Otellerin başvuruları Cuma günü başlıyor
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iflas eden Thomas Cook'tan doğacak mağduriyetin önlenmesi için izlenecek yolları açıkladı.
TÜRKİYEDEN Haberi
Otellerin başvuruları Cuma günü başlıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iflas eden Thomas Cook'tan doğacak mağduriyetin önlenmesi için izlenecek yolları açıkladı.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, iflas eden İngiliz tur şirketi Thomas Cook'tan doğacak mağduriyetin önlenmesi için Türk turizmcilerine yönelik hazırlanan kredi destek paketine otel sahiplerinin başvurularını cuma günü almaya başlayacaklarını bildirdi.


İflas eden Thomas Cook'la ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Ersoy, şunları söyledi:

"Bakanlık olarak endişeli değiliz. Thomas Cook Türkiye'de geçen sene 400 milyon avro civarında bir ciro gerçekleştirmiş. Bu sene de eylül sonu itibarıyla operasyonu durdurduklarını varsayacak olursak yine 400 ile 410 milyon avro civarında toplam ciroları var. Erken rezervasyon ve bugüne kadar aldıkları ödemeleri düşecek olursanız yaklaşık 250 milyon avrosunu şu ana kadar ödeme olarak Türkiye’ye gönderdiler. 160 milyon avro civarında tahsil edilmemiş bir fatura olacağını hesaplıyoruz. Bunun da 10-15 milyon avroluk kısmının zaten garanti fonları tarafından ödeneceğini varsayarsak, 150 milyon euro civarında bir ödenmemiş Thomas Cook faturasının oluşabileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda Türk turizm sektörü için bir kredi destek paketi hazırladık. Cuma gününden itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü'nde kredi destek paketinden yararlanmak isteyen otel sahiplerinin başvurularını kabul etmeye başlayacağız. Cuma günü de internet sitemizden ne tür evraklarla başvurabileceklerini söyleyeceğiz. Burada oluşan potansiyele göre de gerekli kredi kullandırma, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla yapacağımız son bir toplantıyla nasıl kullandırılacağını netleştireceğiz ve kullandırmaya başlayacağız."

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Otellerin, başvuruları, Cuma, günü, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı