Haber Detayı
30 Haziran 2019 - Pazar 12:56 Bu haber 1146 kez okundu
 
Pasaportsuz seyahat dönemi başlıyor
2019 yılında pilot uygulama şeklinde uygulanacak sistem 2020 yılında gerçek anlamda kullanılacak.
GÜNCEL Haberi
Pasaportsuz seyahat dönemi başlıyor

2019 yılında pilot uygulama şeklinde uygulanacak uluslararası yolculuklarda pasaport yerine yolcu dijital kimlik sistemi 2020 yılında gerçek anlamda kullanılacak.

 

Uluslararası yolculuklarda bundan sonra pasaport taşımak yerine yolcu dijital kimliği (traveller digital identity) adı verilen sistem kullanılabilecek. Kanada ve Hollanda arasındaki seyahatlerde başlayacak olan pilot uygulama çerçevesinde, yolcular pasaport yerine cep telefonlarını kullanarak kimliklerini onaylattıracak.

 

Weforum.org isimli internet sitesinde yer alan habere göre, yolcu dijital kimliği (KTDI) havalimanlarında giderek artan yolcu trafiğini düzenlemek üzere yolcuların sınırdan giriş ve çıkış işlemlerini hızlandırmak ve sahte kimlik ve pasaport kullanımı riskini azaltmayı amaçlıyor. Projenin uygulandığı havalimanlarında yolcular, pasaportlarındaki mikroçipler yerine cep telefonlarında sakladıkları şifrelenmiş kimlik verilerini kullanıyor.

 

Habere göre, parmak izi ve yüz tanıma gibi biyometrik teknolojiler kullanılarak yolcular, havalimanlarında pasaport, kimlik ve benzeri dokümanlar taşımaya gerek kalmadan gideceklere yere varabiliyor. Yolcu dijital kimlik pilot uygulamaları 2019 yılı boyunca devam edecek ve 2020 yılında gerçek anlamda kullanılmaya başlanacak.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Pasaportsuz, seyahat, dönemi, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı