Haber Detayı
27 Mayıs 2020 - Çarşamba 20:40 Bu haber 4320 kez okundu
 
Rusya'dan yurt dışına tatile gideceklere sert tepki: ''Ülkeye virüs getireceksiniz''
Rusya’da sınırlar açılsa bile vatandaşların yurt dışında değil, ülke içinde tatil yapmaları yönünde ikna etmek için siyasilerden gelen telkinler, artarak devam ediyor.
GÜNCEL Haberi
Rusya'dan yurt dışına tatile gideceklere sert tepki: ''Ülkeye virüs getireceksiniz''

Rusya’da sınırlar açılsa bile vatandaşların yurt dışında değil, ülke içinde tatil yapmaları yönünde ikna etmek için siyasilerden gelen telkinler, artarak devam ediyor.

 

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin’in halka tatillerini Rusya’da geçirmeleri yönünde çağrı yapmasının ardından bir açıklamada  Rusya Federasyonu Federal Meclisi'nin alt meclisi olan Duma Başkanı'ndan geldi.

 

Yurt dışına  tatile gidenler için, “Enfeksiyon getiriyorlar” diyen Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin, halkın yurt dışında tatil giderek ikinci bir koronavirüs dalgasına neden olabilecek hastalık getirmemeleri için hükümetten yerli turizm sektörüne daha fazla destek sağlamasını istedi. 

 

Duma Meclisi'nde milletvekillerine seslenen Volodin “İspanya ve diğer ülkelerin yaptıklarını görüyoruz. Vatandaşlarımızı kendilerine tatile çağırıyorlar. Enfeksiyon getiriyorlar. Onların ne kadar etkisiz sağlık sistemleri olduğunu görüyorsunuz.  Oralarda hiçbir standarta uymuyorlar” dedi. Geç kalmadan iç turizme destek verilmesini ve vatandaşların Rusya tatil bölgelerine yönlendirilmesini isteyen Volodin, yurt dışında tatile gideceklerin yeniden virüs getirmeleri ihtimalinin yüksek olduğunu savundu.

 

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze, sonbahardan önce Rusya'da sınırların açılmasını beklemediklerini söylemiş, yaptığı açıklamada “Edindiğimiz bilgiler ışığında, eylül ayına kadar Rusya’dan yurt dışına tur satış yasağının kalkması beklememeli” demişti.

 

Rusların bir yandan seyahat etmekten korktuğunu diğer yandan ekonomik güçlükler nedeniyle tatile para ayırmakta zorlandığına dikkat çeken Rusya Tur Endüstrisi Birliği Basın Sekreteri İrina Tyurina ise yaptığı açıklamada "Farklı ülkeler türlü türlü vaatlerde bulunabilir, ama Rusya'nın sınırları kapalı ve 'Rusya'da tatil yapın' diyen en yetkili ağızların yaptığı açıklamalara bakılırsa, yakın gelecekte de açılmayacak. Yetkililerin daha açık konuşmasını isterdik doğrusu, bu bir tavsiye mi, yoksa sadece ve sadece iç turizme izin verileceği yönünde bir ima mı?" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Vyaçeslav Volodin, Duma Meclisi Başkanı Vyaçeslav Volodin, Duma Meclisi
Yorumlar
Haber Yazılımı