Haber Detayı
13 Ağustos 2019 - Salı 16:11 Bu haber 1345 kez okundu
 
Sağlık turizminde kişi başı harcama 2 bin doların üzerinde
TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye'de son yıllarda önemli adımlar atılan sağlık turizmine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
GÜNCEL Haberi
Sağlık turizminde kişi başı harcama 2 bin doların üzerinde

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya sağlık turizmi için en çok Azerbaycan, Almanya, İngiltere, Gürcistan ve İran'dan turist geldiğini söyledi.

 

Medikal sağlık turizmi pazarının oluşturduğu büyüklüğün 100 milyar dolar düzeyine, Uluslararası alanda, kişi başı sağlık turizmi harcamasının da 6 bin 500 dolar seviyesinde olduğunu belirten Bağlıkaya, geçen yıl Türkiye'ye sağlık ve tedavi amacıyla gelen 551 bin 748 ziyaretçinin, kişi başı ortalama 2 bin 13 dolar seviyesinde harcama gerçekleştirdiğini aktardı. 

 

Türkiye'nin sağlık turizminden aldığı payı her yıl yaklaşık yüzde 25 oranında artırdığına işaret eden TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, bu alandan elde edilen geliri dünya sıralamasında en üst seviyeye çıkarmak için Türkiye markasının daha fazla tanıtılmaya ve pazarlanmaya ihtiyacı olduğunu belirtti. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'nin dünyada ABD, Almanya, Tayland, Hindistan'ın ardından en çok uluslararası hasta ağırlayan 5'inci ülke olduğuna dikkati çeken Bağlıkaya, "Ülkemize sağlık turizmi kapsamında en çok turist Azerbaycan, Almanya, İngiltere, Gürcistan ve İran'dan geliyor. Bu ülkeleri İspanya, Hollanda, Bulgaristan, Fransa, Rusya, ABD, İtalya, Yunanistan, İsveç gibi ülkeler takip ediyor." dedi.

 

Türkiye'de sağlık turizminin gelişmesiyle özellikle lazerle göz ameliyatları, diş, implant, saç ekimine ilginin artığını belirten Bağlıkaya, tedavi için gelen hastaların sayısının yaz aylarında artış gösterdiğini, bunun bir nedeninin "Tedavi amaçlı gelenler iyileşme sürecinde şehir turlarına katılması" olduğunu söyledi.

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB, Sağlık turizmi, Türkiye saç ekimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı