Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 17:22 Bu haber 2638 kez okundu
 
Şehir otellerinde konaklayanlar için en önemli kriter hijyen ve temizlik
İstanbul, Ankara ve İzmir'de otellerde konaklayanlarla Eczacıbaşı Profesyonel tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, misafirlerin işletmede görmek istediği en önemli kriter hijyen ve temizlik.
OTEL HABER Haberi
Şehir otellerinde konaklayanlar için en önemli kriter hijyen ve temizlik

İstanbul, Ankara ve İzmir'de otellerde konaklayanlarla Eczacıbaşı Profesyonel tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, misafirlerin işletmede görmek istediği en önemli kriter hijyen ve temizlik. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre beş yıldızlı otellerde konaklayanların yüzde 76'sı odalarındaki tuvaleti kendisi temizlemeden kullanmazken, her 4 kişiden biri otellerde en çok hijyenle ilgili sorun yaşıyor.

 

Yoğun yaz sezonu va Bayram tatili nedeniyle turizm sektörü en yoğun zamanlarını yaşarken işletmelere gıda ve hijyen konusunda ürün, danışmanlık ve eğitim hizmetleri sunan Eczacıbaşı Profesyonel tarafından, yaz sezonunda otellerde konaklayan misafirlerin hijyen beklentilerine yönelik yapılan araştırmada, turizm sektöründe hizmet veren işletmelerin hijyene daha fazla önem vermesi gerektiğini ortaya koyuyor. İstanbul, Ankara ve İzmir'deki şehir otellerinde konaklayan 18 ile 65 yaş aralığındaki misafirlerin katılımı ile gerçekleştirilen araştırmaya göre bir işletmeden en büyük beklenti hijyen.

 

Araştırmaya göre, misafirlerin yüzde 48'i konakladıkları odanın hijyeninin en önemli kriter olduğunu vurgularken, yüzde 21'lik bir kesim restoran hijyeninin, yüzde 17'lik bir kesim ise ortak alan hijyeninin önemli olduğunu söylüyor. Konaklanan odada misafirler için en önemli ve hassas olunan konu ise çarşaf ve battaniyelerin temizliği.

Misafirler odalarını kendileri temizliyor

Araştırmaya göre; her 4 kişiden biri bugüne kadar otellerde hijyen ile ilgili en az bir sorun yaşamış. Bu nedenle de kendi temizlik kriterlerini kendileri yerine getiriyor. Örneğin; misafirlerin yüzde 76'sı odadaki klozeti kullanmadan önce mutlaka kendisi temizliyor. Yüzde 69'u odadaki bardakları yıkamadan kullanmıyor, 5 yıldızlı otellerde dahi tatilcilerin yüzde 55'i kullanacağı tüm havluları kendisi getiriyor. Havlusunu yanında taşımayanlar da el kurulamak için en çok kağıt havlu tercih ediyor. Tatilcilerin yüzde 56'sı ise hijyeninden endişe ettiği için küvete bile terlikle basıyor.

 

Araştırmanın dikkat çekici sonuçlarından biri de, tuvaletlerinde klozet kapak örtüsü olmaması. Bu durum misafirleri en çok rahatsız eden konuların başında geliyor. Kapak örtüsü olmaması durumunda misafirlerin yüzde 41'i tuvaleti kullanmadığını beyan ederken; yüzde 34'ü ise klozete tuvalet kağıdı sermekte çözüm buluyor.

Kaynak: (TurMed) - Turizm Medya PR Editör:
Etiketler: Housekeeping, otel oda temizliği, kat görevlisi, otel oda servisi, temizlik,
Yorumlar
Haber Yazılımı