Haber Detayı
30 Mayıs 2020 - Cumartesi 16:11 Bu haber 5527 kez okundu
 
Şehirlerarası seyahatlere korona ayarı
Şehirlerarası seyahat yasaklarının kaldırılmasıyla birlikte otobüs şirketleri de seyahatlerde uygulanacak hijyen kurallarını belirledi.
GÜNCEL Haberi
Şehirlerarası seyahatlere korona ayarı

Şehirlerarası seyahat yasaklarının kaldırılmasıyla birlikte otobüs şirketleri de seyahatlerde uygulanacak hijyen kurallarını belirledi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şehirlerarası seyahat yasağının 1 Haziran’dan itibaren kaldırılacağını açıklamasının ardından ulaştırma sektörü de yeni normal için hazırlıklarını tamamladı.

 

İçişleri ve Sağlık Bakanlıkları tarafından Ulaştırma Bakanlığı ve Türkiye Otobüsçüler Federasyonu’nun (TOF) görüşünü alınarak hazırlanan hijyen genelgesine göre, otogarlarda açılıştan önce tüm alanların ve yüzeylerin temizlik ve dezenfekte işlemleri yapılmış olacak. 24 saat hizmet veren yerlerde bu işlem günde üç kere yapılacak. Tuvaletlerde sabun, dezenfektan ve kağıt mendil bulundurulacak, el kurutma makineleri kullanılmayacak. Mola yerlerinde masalar her seferinde dezenfekte edilecek, yemek malzemeleri kaşık çatal bıçak kapalı paketler içinde servis edilecek. Masalarda tuzluk ve biberlik bulundurulmayacak.

 

Personel kişisel hijyen işlemlerini tamamlayarak maskeyle işbaşı yapacak, ayrıca yüz siperliği kullanacak. Yolcu salonlarında, restoranlarda, girişlerde, çıkışlarda, oturma düzeninde sosyal yaklaşma mesafesi şartları uygulanacak.

 

Otogarlarda ve diğer yerlerde bulunan bilet satış noktalarında, otogarlarda ve mola yerlerinde yeterli sayıda ateş ölçer bulundurulacak, personel ve yolcuların ateş ölçümleri sürekli olarak yapılacak. 

 

Maskesiz yolculara bilet satışı yapılmayacak, hizmet verilmeyecek. Sosyal mesafe, maske, dezenfektan ve salgınla ilgili uyarılar için afiş ve panolar yer alacak. Ara duraklardan binen yolcular için aynı işlemler yapılacak.

 

Otobüsteki raflara alınan bagajlar dezenfekte edilerek alınacak, büyük hacimli bagajlar otobüs içine alınmayacak. Toplam koltuk kapasitesinin yarısından fazla yolcu olmayacak. Araçlarda tavan havalandırma kapakları yol boyunca açık tutulacak. Bununla birlikte iniş ve binişlerde yalnız arka kapı kullanılacak. Ayrıca otobüslerde ambalajlı içecekler dışında ikram yapılmayacak, ikramlarla birlikte her yolcuya dezenfektan mendil verilecek.

 

İkinci dalga olmazsa yoğun bir yaz sezonu beklediklerini, Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında günde ortalama 500 bin kişinin otobüsle seyahat edeceğine dikkat çekn TOF Başkanı Mustafa Yıldırım yüzde 50 kısıtlama olduğuna dikkat çekerek yoğun talebi karşılamak için ek seferler düzenleyeceklerini aktardı.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: otobüslerde korona önlemleri, seyahat izin belgesi, şehirlerarası seyahat iz
Yorumlar
Haber Yazılımı