Haber Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 16:49 Bu haber 3419 kez okundu
 
Sektörün yeni keşfi! Edebiyat turizmi
Türk yazarların tanıtıldığı turlar edebiyatseverler tarafından ilgiyle karşılanıyor
GÜNCEL Haberi
Sektörün yeni keşfi! Edebiyat turizmi

İngiltere’de Charles Dickens, Çekya’da Kafka, Rusya’da Tolstoy edebiyat turlarının benzerleri artık Türkiye’de de yaygınlaşırken, başta Mehmet Akif Ersoy olmak üzere Ahmet Hamdi Tanpınar, Cahit Sıtkı Tarancı, Kemal Tahir gibi Türk yazarlarını tanıtan turlar, edebiyatsever tarafından ilgiyle karşılanıyor.

 

Turizm sektörünün yeni hedef kitlesi olan edebiyat tutkunları için Türkiye’nin farklı şehirlerinde de edebiyat müzelerine turlar düzenleniyor. 

 

Dünyada uzun yıllardan beri çeşitli organizasyonlarla devam eden edebiyat turizmi, Türkiye’de de farklı şehirlerdeki edebiyat müzeleri ile edebiyatsever turistleri kendine çekiyor. Avrupa'nın lider olduğu edebiyat turizmi Türkiyede'de özellikle edebiyat müzeleri bağlamında canlanmaya başladı.

Bunlardan bir tanesi de İstanbul Cihangir’deki Orhan Kemal Müzesi. Müzede, yazarın fotoğrafları, kitaplarının ilk baskıları, çalışma masası, mektupları, gözlüğü ve kıyafetleri gibi pek çok hatırası sergileniyor.
 

Edebiyat tutkunlarının okurluktan turistliğe geçişi ile doğan bir sektör olan Edebiyat turizminde, okurlar, okudukları eserin geçtiği bölgeyi gezmek istiyor ya da o yazarın yaşadığı şehirde dolaşıp, yazarın en çok ziyaret ettiği bölgeleri dolaşmak istiyor veya yazarın mezarını ziyaret etmek istiyor.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sektörün, yeni, keşfi!, Edebiyat, turizmi,
Yorumlar
Haber Yazılımı