Haber Detayı
24 Mart 2020 - Salı 12:58 Bu haber 3312 kez okundu
 
Seyahat acentaları can çekişiyor!
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), koronavirüs salgınından ötürü duran turizm sektörünün desteklenmesi ve seyahat acentalarının bu dönemi minimum zararla atlatması için geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ekonomi destek paketi için düzenlemeler yapılması isteminde bulundu.
TÜRKİYEDEN Haberi
Seyahat acentaları can çekişiyor!

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), koronavirüs salgınından ötürü duran turizm sektörünün desteklenmesi ve seyahat acentalarının bu dönemi minimum zararla atlatması için geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ekonomi destek paketi için düzenlemeler yapılması isteminde bulundu.

 

Ekonomik destek paketi ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan TÜRSAB Çanakkale Körfez BTK Başkanı Ahmet Çelik en yakın zamanda bu düzenlemelerin yapılması gerektiğini vurguladı. Seyahat acentaların önümüzdeki 9 ay boyunca iş yapmayacaklarını ve 12 bin seyahat acentasının can çekiştiğini belirten Çelik, bu paketin daha fazla kapsama sahip olması gerektiğini belirtti ve TÜRSAB olarak bölgelerle görüştüklerini ve bazı taleplerin ortaya çıktığını açıkladı.

 

Seyahat acentalarının şu anda can çekiştiğini bütün işlerin ve turların iptal olduğunu, gelecek ile ilgili acentaların çok büyük kaygısı olduğuna vurgu yapan Çelik, “Koronavirüsü sıkıntısından çıktığımızda aylardan Temmuz-Ağustos olacak ve akabinde kış dönemi başlayacak. Dolayısıyla bahsi geçen ekonomi paketinde, seyahat acentaları için çok fazla bir etki yaratamayacak, maalesef derde deva olmayacak” diye konuştu. Ekonomi paketinin tekrar düzenlenmesi gerektiğini düşünen TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölge Temsil Kurulu Başkanı Çelik, beklentilerini üyeler adına şu şekilde sıraladı: “Bütün TÜRSAB üyeleri, TÜRSAB’a ve bakanlığa yıllık ödediğimiz aidatımız var. Kültür Bakanlığı’nın onayı ile acenta başına 2 bin lira olan bu yıllık aidatı ödemek istemiyoruz. Örneğin, bir seyahat acentasının 3 şubesi varsa 6 bin lira ödemek zorunda, aidatlar konusu ertelenir veya 2020 yılı için iptal edilirse, acentaları büyük bir yükten kurtarmış olacaklar.” ifadelerini kullandı.

TÜRSAB üyelerinin, havayolu ve otellere gelecek işlerle ilgili yaptığı ön ödemeler yaptığına da dikkat çeken Çelik ''Bu ön ödemelerin iade edilmesi gerekiyor. Örneğin, bir otele veya uçağa Haziran ayı için kaparo ödediysek, şu anda otel veya uçak şirketleri bu ön ödemeyi iade etmek istemiyor. Fakat ne bize ne onlara müşteri gelecek. Dolayısıyla bizim bu kaporaları geri almamız gerekiyor çünkü biz de bu arada kapımıza gelen müşterilerimize iade yapmak zorundayız. Seyahat acentalarının çoğunun kendi öz mal araçları var. Bununla ilgili yüzde 18 ödediğimiz KDV oranını yüzde 1’e indirilmesini istiyoruz. Uçakta nasıl 18’den 1’e indiyse, turizm taşımasında bekliyoruz. Kısa zaman önce çıkan Turizm Ajans Payı Vergisi vardı. Bu vergisinin yılsonuna kadar, yani 2020 yılında alınmamasını istiyoruz. TÜRSAB olarak, seyahat acentalarına uzun vadeli kolay erişilebilir kredi olanakları ve acentalara hibe kredi veya iki yıl geri ödemesiz sıfır faizli kredi desteği talep ediyoruz. Bu acentalara can suyu olacaktır.” dedi.

 

İptal edilen tur ve rezervasyonlarda hizmet bedellerinin düşürülerek, ücretin iade edilmesinin yasal hale gelmesi gerekmektiğini belirten Çelik şöyle devam etti:

 

''Bir tur iptal edildiğinde hizmet bedeli düşürülerek iade edilirse, örneğin bir tur operatöründen tur satın aldınız. Bunun sadece yüzde 5’ini satan acentalar kazanıyor. Biz bu parayı size tamamını ödüyoruz ama bunu biz yüzde 5’lik kısmını keserek ödememiz gerekir. İşimiz olmadığımız ve şu anda kazancımız olmadığı için bunu ödemekle ilgili kanuni madde çıkarılmasını talep ediyoruz. ‘Vazgeçme, Ertele’ kampanyamızın kamu otoriteleri tarafından paylaşılması gerekmektedir. İç hat iptallerinde grup iadeleri yapılmamaktadır. İç hat grup bileti iptalleri iade edilmelidir. Yani grup olarak uçak biletinde rezervasyon yapıldıysa, uçak firmaları tarafından şu anda geri iadesi yapılmıyor. Bunun geri ödemesinin yapılması gerekiyor, bu çok önemli. Ofis kiralarının resmi olarak dükkan sahipleri ile imzalanan kontratlar gereği borçların, kiraların ertelenmesi gerekmektedir. Böyle bir talebimiz var.”

 

Seyahat acentalarının özel SGK ve vergilerinin 3 ay ertelenmesi değil 6 ay muaf olması gerektiğine vurgu yapan Çelik, acentaların 9 ay iş yapamayacağını. Mart ve Nisan’da ödenen SGK, vergi ve sitopajların da bu muafiyete dahil edilmesi gerektiğini söyledi. Haziran 2020 sonuna kadar çek ödemelerinden kaynaklanan sıkıntılara sicil affı getirilmesini beklediklerini kaydeden Çelik;

 

''Ödenmeyen çeklerde sicil affı istiyoruz. Acentalarımızın en önemli maliyet kalemi personel kalemidir. Çalışanın korunması ve yetişmiş insan gücü kaybetmemek ve yüzbinlerce acenta çalışanını korumak adına, 9 ay istihdam desteği sağlanmasını bekliyoruz. Nakit akışı bozulan seyahat acentalarının, banka borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesini bekliyoruz. 3 ay ertelendiği bilgisi geldi fakat bu az bir süre bizim için.'' ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türsab çanakkale körfez, türsab btk, ahmet çelik, seyahat acentası, seyahat, acenta
Yorumlar
Haber Yazılımı