Haber Detayı
30 Ağustos 2019 - Cuma 12:39 Bu haber 3136 kez okundu
 
Sezon bitiyor! Turizm çalışanları tazminat, ihbar, işsizlik maaşını nasıl alacak?
Sezon sonu yaklaşırken pek çok turizm çalışanı işlerini bırakacak. Peki bu durumda olanlar tazminat, ihbar, işsizlik maaşı gibi haklarını nasıl alacak?
- Haberi
Sezon bitiyor! Turizm çalışanları tazminat, ihbar, işsizlik maaşını nasıl alacak?

Sezon sonu yaklaşırken pek çok turizm çalışanı işlerini bırakacak. Peki bu durumda olanlar tazminat, ihbar, işsizlik maaşı gibi haklarını nasıl alacak?

 

Turizm çalışanlarının büyük kısmı sezonun bitmesiyle birlikte yaklaşık 1 ay içerisinde işsiz kalacak. Yasal haklarından haberdar olmayan çok sayıda turizm çalışanı var.

 

Turizm çalışanları sezonluk olarak belli süreli sözleşme statüsünde oluyor. Bu süre bittiğinde eğer sözleşme feshediliyorsa işsizlik maaşı hakkı var. Sözleşmesi belirli süreli olsun olmasın tüm çalışanların kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, işsizlik maaşı gibi hakları bulunuyor. Ancak bu durum mevsimlik sözleşmeler yapan çalışanlarda biraz farklı uygulanıyor. Bir çok turizm işletmesi sözleşmeyi fesh etmek yerine askıya alıyor. Bu durumda bir nevi ücretsiz izin durumu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla fesih olmadığı için de işsizlik maaşı hakkı ortadan kalkıyor.

 

Kıdem tazminatında ise yine sözleşme önem kazanıyor. Eğer tek sezonluk bir sözleşme yapıldıysa, 1 yıl dolmadığı için tazminat hakkı doğmuyor. Ancak sözleşmeler yenilendiği ya da askıya alındığı için toplam çalışmaya bakmak gerekiyor. Bu kez 1 yılı geçtiği için tazminat hakkı doğuyor. Sözleşmenin askıya alındığı dönemler bu süreden sayılmıyor.

 

Sözleşmenin peş peşe yenilenmesi, turizm çalışanlarına tazminat imkanı sağlıyor. Örneğin; 3 sezon 5'er aylık anlaşan ya da peş peşe sözleşmesi 3 yıl yenilenen bir çalışan toplamda 15 ay çalıştığı için 1 yılı doldurup kıdem tazminatını hak ediyor. Askıya alınan sözleşmelerde yeni sezon başladığında işverenin çalışanı işe başlatma zorunluluğu bulunuyor. Eğer başlatılmazsa sözleşmeyi feshetmiş sayılacağından işverenin ihbar tazminatı ödenmesi de gerekiyor. Yargıtay, 11 ayı aşan işleri mevsimlik iş olarak kabul etmiyor. Askıya alınan sözleşmelerde işçi bir sonraki dönemde çağrılmamışsa bu kez işverenin feshi anlamı taşıyacağı için ihbar tazminatı da devreye giriyor.

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Turizm çalışanlarının hakları, turizm çalışanı kıdem, işsizlik maaş
Yorumlar
Haber Yazılımı