Haber Detayı
04 Ağustos 2019 - Pazar 12:53 Bu haber 1576 kez okundu
 
Tatil tercihlerini ne belirliyor? İşte cevabı
Yapılan bu araştırmaya göre bayramda büyük çoğunluk (yüzde 83) aile ve akraba ziyareti yapmayı planlıyor.
GÜNCEL Haberi
Tatil tercihlerini ne belirliyor? İşte cevabı

Barem pazar araştırma şirketi tarafından CAWI (Bilgisayar Destekli Web Görüşmesi) yöntemiyle İstanbul’da yaşayan ABC1 sosyoekonomik statü gruplarından 322 kişiyle bir araştırma gerçekleştirdi.

 

Yapılan bu araştırmaya göre bayramda büyük çoğunluk (yüzde 83) aile ve akraba ziyareti yapmayı planlarken, ziyaretler ağırlıklı olarak (yüzde 59) yaşadıkları şehir olan İstanbul’da yapılacak. Ancak ziyaretleri başka bir şehirde (yüzde 22) ya da yurtdışında (yüzde 2) gerçekleştirecek olanlar da var.

 

Görüşülen kişiler arasında bayram ziyaretleri yerine veya sonrasında tatile gitmeyi planlayanların oranı yüzde 30. Yüzde 22'lik bir kesim tarafından tatil için genellikle başka bir şehre gitmek planlansa da, aynı şehirdeki yazlık eve (yüzde 4) ve başka bir ülkeye (yüzde 4) gidecekler de var.

Erken rezervasyon fırsatı kullanımı yaygın

Bayram tatilini geçirmek için çoğunluk (yüzde 65) oteli tercih ediyor. Bu tatilde otel, tatil köyü gibi yerleri tercih edenlerin üçte ikisi (yüzde 66) erken rezervasyon ve benzeri indirim kampanyalarından faydalanıyor. Tatilinin tamamını ya da bir bölümünü arkadaş veya tanıdık evinde geçireceğini belirtenlerin oranı (yüzde 54) da oldukça yüksek.

 

Tatile gidecekler özel otomobillerini kullanacak

Yüzde 28 otobüs, ve yüzde 27 havayolu ile tatile gidecekler yakın oranlarda iken denizyolu ile seyahat edeceklerin (yüzde 13) çoğu feribot kullanacak. Demiryolunu tercih edenler ise yalnızca yüzde 2 oranında. Küçük bir kesim (yüzde 4) araç kiralamayı düşünürken çoğunluk (yüzde 71) tatile giderken ve tatilde kendisinin veya bir tanıdığının otomobilini kullanmayı düşünüyor. Uçakla seyahat edenlerin büyük çoğunluğu (yüzde 76) uçak biletini erken tarihte veya fiyat avantajı sağlayan farklı bir yolla satın alıyor.

 

Bayram tatili uzatılıyor

Tatile gidecek olanların yalnızca yaklaşık üçte biri yani yüzde 35'lik bir kısmı tatilini dört gün ile kısıtlamayı, yarısı ise tatili 5-7 güne çıkmayı düşünürken, tatilini daha da uzatacak yüzde 15'lik daha küçük bir kitle de var.

 

Tatile yıllık izininde çıkılıyor

Genel olarak bakıldığında görüşülen kişilerin üçte biri (yüzde 66) yıllık izinde, yüzde 30’u bayramlarda tatile gidiyor. Dört kişiden biri için tatile gitmenin farklı illerdeki arkadaşları ve akrabaları görmek (yüzde 24), beş kişiden biri (yüzde 20) için de memleketini ziyaret etmek gibi amaçları da var. Yine 5 kişiden biri (yüzde 19), ara ara da olsa, hafta sonlarında da tatil amaçlı seyahat ediyor. Çoğunluk (yüzde 62) yılda 2 ve daha fazla kez tatile çıkıyor.

Tatil denildiğinizde akla ilk gelen deniz

Görüşülen kişilere ilk üç tatil türü tercihleri soruldu. Yüzde 75'lik bir kesimin ilk üç tatil tercihi arasında deniz tatili var. Onu dinlenme yada kafa dinleme amaçlı tatil (yüzde 62) izliyor. Gezi ve kültür (yüzde 44), eğlence (yüzde 34) ve eş/dost ziyareti (yüzde 30) de popüler tatil türleri arasında.

 

Tatil için tanıdık tavsiyesi

Araştırmada tatil yeri seçmek için en çok önem verilen kriterlerin fiyata bağlı olduğu görülüyor ki fiyatının uygunluğu (yüzde 27), Her şey dahil (yüzde 24) ve fiyat avantajlı kampanyalar (yüzde 9). Ayrıca tatil yerinin deniz kenarında olması (yüzde 14) ve ilk kez gidilecek bir yer olması (yüzde 12) da önemli. Tatil organizasyonunu kendi yapanların oranı yüzde 45 iken, acentalarla çalışan yüzde 10, zaman zaman her iki yolu da kullananlar yüzde 45. Tatil için tanıdık tavsiyesi (yüzde 60) en önemli kanal. Onu web siteleri (yüzde 23) ve TV reklamları (yüzde 11) izliyor.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: tatil tercihi, Tatil süresi, tatil olsun, Bayram tatil, Tatil oteli, Balayı Ot
Yorumlar
Haber Yazılımı