Haber Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 12:55 Bu haber 647 kez okundu
 
TESK Başkanı Palandöken'den alternatif turizm çağrısı
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Türkiye'nin alternatif turizm alanlarına yoğunlaşması gerektiğini belirtti.
TÜRKİYEDEN Haberi
TESK Başkanı Palandöken'den alternatif turizm çağrısı

Konuyla ilgili olarak yazılı açıklamada bulunan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken Türkiye'nin kongre ve sağlık turizminde büyük potansiyeli olduğuna işaret etti.

 

Palandöken açıklamasında, Türkiye'nin alternatif turizm alanlarına yoğunlaşması gerektiğini belirterek, "Turizm gelirlerimizi artırmak ve nitelikli turistin gelmesini sağlamak için sağlık, gastronomi, kongre, kültür ve kış turizmi gibi alternatif turizm alanlarına yoğunlaşmalıyız." ifadelerini kullandı.
 


Türkiye'nin yalnızca denizi ve sahilleri ile hatırlanmaması gerektiğini ifade eden Palandöken, açıklamasını şöyle sürdürdü: 


"Sağlık turizmi için Türkiye'ye gelen bir turist, konaklama, gezme ve kişisel harcamaları da dahil yaklaşık 8 bin dolarlık harcama yapıyor. Türkiye'ye 2014 yılında 400 bin sağlık turisti gelirken 2018'de sağlık turisti sayısı yüzde 87 artışla 750 bin oldu. Sağlık turistlerinden 2014 yılında 3,2 milyar dolar gelir elde edilirken 2018'de yüzde 56 artışla 5 milyar dolar gelir elde ettik. Türkiye dünyada sağlık turizminde 5. sırada yer alıyor ancak turist sayımız artmasına rağmen sağlık turizminden elde ettiğimiz gelir aynı oranda artmadı. 2019'da beklenen 1 milyon sağlık turisti ve 7 milyar dolar sağlık turizmi gelirine ulaşmak için stratejiler geliştirmeli ve tanıtımı artırmalıyız."


Türkiye'nin özellikle kongre turizminde büyük bir potansiyeli olduğunu vurgulayan Palandöken, sektör temsilcilerine göre kongre turizmi için gelen turistlerin normal turistlerden 4 kat daha fazla para harcadığının altını çizdi.

Bendevi Palandöken, alternatif turizm alanlarına yoğunlaşılması gerektiğine işaret ederek, "Turizm gelirlerimizi artırmak ve nitelikli turistin gelmesini sağlamak için sağlık, gastronomi, kongre, kültür ve kış turizmi gibi alternatif turizm alanlarına yoğunlaşmalıyız." ifadesini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TESK, Başkanı, Palandöken'den, alternatif, turizm, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı