Haber Detayı
08 Haziran 2019 - Cumartesi 10:42 Bu haber 565 kez okundu
 
TUI açıkladı! En büyük sıçramayı yapan Akdeniz ülkesi Türkiye
TUI, Türkiye rezervasyonlarında yüzde 40 artış olduğunu duyurdu.
DÜNYADAN Haberi
TUI açıkladı! En büyük sıçramayı yapan Akdeniz ülkesi Türkiye

Turizm sektörü ile ilgili veriler, sektörde son yıllarda yaşanan durgunluğun bu sene aşılacağını gösteriyor. Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle’nin (DW) haberine göre Avrupa’nın en büyük turizm şirketi TUI’nin yöneticilerinden Stefan Baumert, yaz sezonu rezervasyonlarında Türkiye’ye rağbetin geçtiğimiz yıla oranla yüzde 40 arttığını duyurdu.

 

Türkiye bu istatistik ile TUI müşterileri arasında bir yıl içinde en büyük sıçramayı yapan Akdeniz ülkesi oldu. Bu alanda Fas yüzde 37, Mısır yüzde 31 ve Kıbrıs yüzde 19 artış ile Türkiye’yi takip ediyor. İspanya ve Yunanistan’a yönelik rezervasyonlarda ise az da olsa bir düşüş yaşandığı bildirildi.

 

İngiltere merkezli turizm şirketi Thomas Cook da bir süre önce Türkiye rezervasyonlarında geçtiğimiz yıla oranla yüzde 10 artış kaydedildiğini duyurmuştu. Bu ülkenin Avrupa Birliği (AB) ile yaşadığı Brexit belirsizliği nedeniyle turistlerin AB dışı ülkelere yöneldiği ifade edilirken Türkiye bu yıl Yunanistan’ı geçerek, İngiliz turistler açısından İspanya’dan sonra en çok tercih edilen ikinci ülke konumuna yükselmiş durumda. Türkiye’ye en çok turist gönderen Avrupa ülkesi olan Almanya’nın son yıllarda Türkiye ile yaşadığı siyasi gerilim ve iki ülke yöneticileri arasındaki sert açıklamalar, Türkiye’de bazı Alman vatandaşlarının gözaltına alınması ya da tutuklanması Türkiye’yi ziyaret eden Alman turist sayısında önemli bir düşüşe neden olmuştu.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: TUI, açıkladı!, En, büyük, sıçramayı, yapan, Akdeniz, ülkesi, Türkiye,
Yorumlar
Haber Yazılımı