Haber Detayı
29 Ekim 2019 - Salı 14:59 Bu haber 3357 kez okundu
 
Tüm çalışanları ilgilendiriyor! İhbar tazminatı tehlikede
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından ihbar tazminatını tehlikeye sokacak bir düzenleme dile getirildi.
YAŞAM Haberi
Tüm çalışanları ilgilendiriyor! İhbar tazminatı tehlikede

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından ihbar tazminatını tehlikeye sokacak bir düzenleme dile getirildi.

 

TİSK bireysel iş sözleşmelerinde iki ay olan deneme süresinin altı aya çıkarılmasını istiyor. Böylece işveren çalışanı kovmak istediği zaman ilk altı ay içinde ihbar tazminatı ödemek zorunda kalmayacak.

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen düzenlemelere göre iş verenler çalışanlarının deneme süresinin uzatılmasını isterken, sendikalar ise düzenlemelere işçinin hakkında gasp olacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor. Şu an 2 ay olan bireysel iş sözleşmesinde çalışan, işveren tarafından çıkarılırsa ihbar tazminatı alamıyor. TİSK bu sürenin de 6 aya çıkarılmasını istiyor. Toplu iş sözleşmelerinde ise deneme süresinin bir yıla çıkarılması talep ediliyor.

 

konuyla ilgili olarak Yönetim Kurulu adına yazılı bir açıklama yapan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol şu ifadeleri kullandı:

 

''Esnek iş gücü piyasasının ülkelerin rekabet gücünü artırdığı belirten Akkol, “Belirli süreli iş sözleşmelerinin yapılmasında objektif koşul aranmamalı ve üst üste yenilenebilmesine imkan tanınmalıdır. Belirli süreli iş sözleşmesinin ilk defa ve/veya kümülatif süresi 24 ayı geçmemek üzere yapılması ve bu süre içinde yinelenmesi halinde objektif kriterlerin aranmamasına imkan tanınmalıdır. Mevcut uygulamada 2 ay olan deneme süresi bireysel iş sözleşmeleriyle 6 ay, toplu iş sözleşmeleriyle en az 12 ay olarak düzenlenebilmeli. 2 ay olan denkleştirme süresi üretimin yoğun olduğu sektörlerde ihtiyacı karşılayamayacak seviyededir. Üretimin sürdürebilirliğinin sağlanması adına geliştirilen bu esnek çalışma modelinde denkleştirme süresi en az 4 aya uzatılmalı ve işçinin onayı koşulu kaldırılmalıdır.

 

Toplu iş sözleşmeleriyle en az 6 ay olarak kararlaştırılabilmesinin önü açılmalıdır.”

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Tüm, çalışanları, ilgilendiriyor!, İhbar, tazminatı, tehlikede,
Yorumlar
Haber Yazılımı