Haber Detayı
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 17:24 Bu haber 1278 kez okundu
 
TUREB Başkanı Tural: ''Turunuzda rehber olsun tatiliniz zehir olmasın''
Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Tural "Rehber yoksa turunuz zehir olur." açıklamasında bulundu.
DERNEKLERDEN Haberi
TUREB Başkanı Tural: ''Turunuzda rehber olsun tatiliniz zehir olmasın''

Bir turda yolcunun düşünmesi gereken her şeyi rehberin kendine dert edinip, yapılması gerekenleri yapacağını belirten Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Tural en büyük sorunlarının sahte ya da kaçak rehberler olduğunu belirterek, eğitim almamış, turist rehberliği konusunda yetkin olmayan kişilerin Türkiye'nin her yerinde faaliyet gösterebildiğini belirtti.

 

TUREB olarak bununla ciddi mücadele ettiklerini, ülkenin dört bir yanında görevlendirdikleri denetmenlerin her gün saha denetimi yaptığını anlatan Tural, "Yakaladığımız sahte rehberlere göz açtırmamaya çalışıyoruz. Özellikle valiliklerimizin il kültür turizm müdürlerimizin bize verdiği destek çok büyük önem arz ediyor. Onların desteğiyle bu yasa dışılığa dur diyebiliyoruz." diye konuştu.

 

Sahte rehberler nedeniyle asıl hak kaybına uğrayanların yerli ve yabancı turistler olduğunu, TUREB çalışma kartına sahip olmayan kişilerin rehber olarak bulunduğu turlara katılanların kusurlu hizmet ile karşı karşıya kaldığını ve aldatıldığını dile getiren Tural, "Eğer sahte rehberlik faaliyeti varsa vatandaşlarımız mahkemeye dahi gitmeden, Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurarak tura ödenen hizmetin çok ciddi bir kısmını geri alabilir." ifadesini kullandı.

Tural, turist rehberliğinin üniversite mezunu olmak, yabancı dil bilmek, eğitim gezilerine katılmak ve ilgili sınavlardan geçmek gibi önemli koşulları bulunduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Dünya Turist Rehberleri Federasyonu nezdinde en yoğun eğitimi alan Türk turist rehberleridir ve dünyanın en iyi rehberleri Türk turist rehberleridir. Turizm enstitüsünün tamamında kaliteyle birlikte ileri doğru bir atılım olmasını istiyoruz. Her kesimin dile getirdiği Türkiye'yi dünya turizminde birinci hale getirmek hedefi doğrultusunda biz rehberler olarak dünyada birinciliği almışız. Tesislerimiz çok iyi şekilde gidiyor. Acentelerimizin çoğu da bu yönde hareket ediyor. Geri kalanları, bizim bütün endüstri olarak ileri çekme yükümlülüğümüz var. Biz de denetimlerde hem vatandaşımız zarar görmesin hem turizmimiz daha ileri taşınsın hem de yerli ve yabancı turistlerin verdikleri paranın karşılığını alsın diye denetimlerimizi yapıyoruz."

 

Sahte rehberliğin yüzde 90'ı yurt içinde gerçekleşiyor

Tural, gerek yerli gerekse yabancı turistlerin bir rehberle gezdiğinde aldıkları hizmetin kalitesinden emin olduğunu dile getirerek, "Sahte rehberlik faaliyetlerin kaçak acentacılıkla paralel şekilde gidiyor ve baktığımız zaman sahte rehberliğin yüzde doksan kısmı yurt içindeki gezilerde gerçekleşiyor. Bir tura, geziye giderken yolcunun düşünmesi gereken her şeyi rehber düşünür, kendi dert edinir, yapılması gerekenleri dört dörtlük şekilde ortaya koyar. Rehber yoksa turunuz zehir olur. Biz turunuzda rehber olsun tatiliniz zehir olmasın diyoruz." diye konuştu.

Kaynak: (TurMed) - Turizm Medya PR Editör:
Etiketler: Türkiye Turist Rehberleri Birliği, TUREB, tur rehberi, suat tural
Yorumlar
Haber Yazılımı