Haber Detayı
02 Temmuz 2019 - Salı 18:04 Bu haber 1558 kez okundu
 
TUREB uyardı! Halk eğitim merkezlerinden alınan belgelerle rehberlik yapılamaz
Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Genel Başkanı Suat Tural, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül’ü makamında ziyaret etti.
DERNEKLERDEN Haberi
TUREB uyardı! Halk eğitim merkezlerinden alınan belgelerle rehberlik yapılamaz

Halk Eğitim Merkezleri bünyesinde verilen Turizm Rehberliği Geliştirme ve Uyum Eğitimi ve Tur Rehberliği Kurs Programı başlıklı kurs programlarının 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu hükümlerine aykırılık taşıdığı hakkında bilgilendirmede bulunmak üzere TUREB Başkanı Suat Tural, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül’ü makamında ziyaret etti.

 

Tural gerçekleşen ziyarette turist rehberliği mesleğinin avukatlık, doktorluk vb gibi sadece bölüm mezunları tarafından icra edilebilen bir meslek olduğunu ve başka bir yolla edinilmesinin kanunlara aykırı olduğunu belirtti. Tural ayrıca, Halk Eğitim Merkezleri'nde verilen Turizm Rehberliği Geliştirme ve Uyum Eğitimi ve Tur Rehberliği Kurs Programlarına katılıp sertifika alanların kendilerini rehber sanıp hem yanıldıklarını hem de yapılan kaçak/belgesiz rehberlik denetimlerinde cezai işleme tabi tutulduklarını ifade etti.

 

TUREB Başkanı Tural tarafından verilen bilgileri dikkatle ve ilgiyle dinleyen Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, konuyla ilgili çalışmaların başlatıldığını ve bu tür kursların bir an evvel kaldırılması için gerekli talimatların verildiğini belirtti.

Kaynak: (TurMed) - Turizm Medya PR Editör:
Etiketler: TUREB, uyardı!, Halk, eğitim, merkezlerinden, alınan, belgelerle, rehberlik, yapılamaz,
Yorumlar
Haber Yazılımı