Haber Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 10:09 Bu haber 740 kez okundu
 
Turist sayısı nüfusun 3 katına çıktı! Kısıtlamaya gidiliyor
Şehri ziyaret eden turist sayısının ikamet eden kişi sayısının yaklaşık 3 katı olduğu, yaşanan zorluklar nedeniyle günlük ziyaretçi sayısında kısıtlamalara gidilmesi gerektiği bildirildi.
DÜNYADAN Haberi
Turist sayısı nüfusun 3 katına çıktı! Kısıtlamaya gidiliyor

Belçika'nın tarihi kenti Brugge, şehre gelen günlük turist sayısını azaltmaya hazırlanıyor. Brugge Belediye Başkanı Dirk De Fauw, Şehri ziyaret eden turist sayısının ikamet eden kişi sayısının yaklaşık 3 katı olduğu, yaşanan zorluklar nedeniyle günlük ziyaretçi sayısında kısıtlamalara gidilmesi gerektiği bildirildi.

 

Belçika'da yayın yapan Het Laatste Nieuws isimli haber sitesinde yer alan habere göre, Brugge Belediye Başkanı Dirk De Fauw, şehri ziyaret eden turist sayısının ikamet eden kişi sayısının yaklaşık 3 katı olduğunu, yaşanan zorluklar nedeniyle günlük ziyaretçi sayısında kısıtlamalara gidilmesi gerektiğini belirtti. "Turist akınını kontrol etmemiz gerekiyor. Brugge'un Disneyland'e dönüşmesini istemiyoruz." açıklamasında bulunan De Fauw, günlük turistlerin yerine şehirdeki otel kapasitesinin de kullanılması ve gelir sağlaması için konaklayan ziyaretçi kitlesinin teşvik edilmesi gerektiğini aktardı. De Fauw, bu çerçevede günlük gezilere ilişkin reklam ve tanıtım kampanyalarının sonlandırılması kararını aldı.

 

De Fauw, aynı zamanda Brugge'a yakın limanlara yanaşan yolcu gemilerine de sayı kısıtlaması getirerek, bu gemilerin şehrin kalabalıklaştığı hafta sonu yerine hafta içi yanaşmalarını talep etti.

Brugge'da yaşayan yerel halk ise şehir merkezinde sadece turistik mağazaların bulunmasından şikayetçi. Günlük ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan halk, şehir merkezinin turistik mağazalar tarafından ele geçirildiğini ifade ediyor. Brugge genelindeki 2 bin mağazanın yaklaşık yüzde 10'u, kentle özdeşleşen çikolata, dantel ve waffle gibi ürünler satan dükkanlardan oluşuyor. UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde de bulunan küçük tarihi kenti geçen yıl yaklaşık 8,3 milyon kişi ziyaret etmişti. Şehre günlük ziyaretçi sayısının da 50 ila 60 bin civarında olduğu düşünülüyor.

 

Öte yandan, milyonlarca turisti ağırlayan Venedik'i de günübirlik ziyaret etmek isteyenlerin vergi ödemesini öngören karar parlamentoda onaylandı. Hollanda'nın turistik kenti Amsterdam da şehrin merkezinde fotoğraf çekimi için yoğun talep gören "Ben Amsterdam'ım" (I Amsterdam) yazısını kaldırma kararı aldı.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Turist, sayısı, nüfusun, 3, katına, çıktı!, Kısıtlamaya, gidiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı