Haber Detayı
05 Eylül 2019 - Perşembe 07:11 Bu haber 3116 kez okundu
 
Turizm bölgelerinde yüksek fiyata vergi denetimi
Maliye ekipleri turizm bölgelerindeki işletmeleri mercek altına aldı.
TÜRKİYEDEN Haberi
Turizm bölgelerinde yüksek fiyata vergi denetimi

Turizm bölgelerindeki işletmeleri mercek altına alan maliye ekipleri yüksek fiyattan az ürün sattığını beyan eden firmalara stokta tutulması gereken malların akıbeti soruyor. Stoklarını fiili olarak gösteremeyen, satışını gizleyen firmalar cezasıyla vergilerini ödemek zorunda kalıyor.

 

Tükiye'nin önemli turizm destinasyonlarında uygulanan ve tüketiciden tepki alan, özellikle menülerde çay ve su fiyatlarının bile 10 kat daha fazla olması gibi çok sayıda şikayete neden olan yüksek fiyatlar üzerine harekete geçen maliye ekipleri, satışına rağmen daha az vergi ödemek için düşük ciro beyan eden işletmeleri mercek altına aldı.

 

İlk olarak şikayetlerin en fazla geldiği Bodrum’daki plaj ve işletmeleri denetleyen maliye ekipleri şikayetleri de dikkate alarak beyan edilen matrah ile sipariş edilen malın miktarı ve tutarını sorguluyor. İşletmelerin yüksek fiyatlardan sattığı ürünlerden düşük vergi ödemesinin de önüne geçilmesi hedefleniyor.

 

İşletmelerin sipariş ettiği malın tutarı hasılattan ve beyan edilen KDV’den fazla ya da yakın çıkması halinde mükellefe düzeltme beyannamesi vermesi tavsiye ediliyor. Pişmanlıkla düzeltme yapılmazsa re’sen işlem yapılıyor. Bu yöntemle geçen hafta Bodrum’da pek çok işletmeye ceza kesildi.

 

Başta tartışmaların odağında bulunan Bodrum olmak üzere neredeyse güney sahillerindeki bütün plajlar bu yıl yine 40 liraya satılan ayran, 25 liraya satılan çay ve soğuk olduğu gerekçesiyle 10 liraya satılan 1.5 litrelik suyu ile gündeme gelmişti. Artan şikayetler sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile turizm örgütleri tatilcilerden bu işletmeleri kendilerine bildirmelerini istemişti. 2019 yazına damga vuran bazı fiyatlar ise şöyle listeleniyor:

 

20cl rakı:.......... 200 TL

Müzik parası:..... 50 TL

330ml kola:....... 35 TL

Şişe soda:......... 15 TL

Lahmacun:........ 72 TL

Makarna:.......... 120 TL

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Turizm, bölgelerinde, yüksek, fiyata, vergi, denetimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı