Haber Detayı
07 Ağustos 2019 - Çarşamba 13:35 Bu haber 1809 kez okundu
 
Turizm merkezindeki o merdivenlere oturmak artık yasak
Turizm merkezindeki merdivenlere yasağa rağmen oturanlara ve kirletenlere 985 TL'den, 2 bin 400 TL'ye kadar para cezası kesilecek.
TURİZM BÖLGELERİ Haberi
Turizm merkezindeki o merdivenlere oturmak artık yasak

Turizm merkezindeki merdivenlere yasağa rağmen oturanlara ve kirletenlere 985 TL'den, 2 bin 400 TL'ye kadar para cezası kesilecek.

 

Roma Belediyesi, gerçek adını merdivenin başındaki Trinita dei Monti Kilisesi'nden alan Trinita Dei Monti basamaklarında, yaygın bilinen adıyla İspanyol Merdivenleri'nde yeni bir düzenlemeye gitti. İtalya'nın dünyaca ünlü turistik şehirlerinden olan ve her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Roma şehrinin olmazsa olmazı İspanyol Merdivenleri'nde oturmak yasaklandı. 

Her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen Roma'da turistlerin en çok uğradığı, merdivenlerine yayılıp yemek yediği ve fotoğraf çektirdiği yerlerin başında gelen İspanyol Merdivenleri, artık sadece transit geçişler için kullanılacak. Roma Belediyesi tarafından5 Temmuz'da alınan kararla belediye polisleri uygulamaya koydu. Ekipler, alınan karar gereğince, dünyanın dört bir yanından gelen turistler de dahil olmak üzere basamakları arkasına alacak şekilde oturarak fotoğraf çektirmek isteyen ya da eskiden olduğu gibi sadece soluklanmak için basamaklara oturan hiç kimseye artık izin vermiyor. Uyarılara rağmen basamaklarda oturmaya devam edenlere 160 avrodan başlayan ceza uygulanıyor. Ayrıca, basamakları kirleten veya zarar verenlere ise 400 avroya kadar varan cezalar uygulanacak.

 

Belediye polislerinin, merdivenlere oturanları anında ikaz ederek yerlerinden kaldırdığı ve karardan habersiz turistlerin ise bu davranışı ve yasağı şaşkınlıkla karşıladıkları gözlendi.

1723-1725 yılları arasında Romalı mimar Francesco de Sanctis tarafından yapılan Trinita dei Monti Kilisesi'nden İspanya Meydanı'na doğru inen tarihi basamaklar, 2015 ile 2016 yılları arasında bir mücevher firmasının sponsorluğunda kapsamlı restorasyondan geçmişti. 11 ay süren restorasyonun ardından temizlenmiş şekilde çıkan merdivenlerde eskiden olduğu gibi yeme ve içmeye izin verilmezken, insanların oturmasına ise karışılmıyordu.

Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: İtalya Turu, İspanyol Merdiveni, Roma Turu, merdiven yasağı, Trinita dei Mon
Yorumlar
Haber Yazılımı