Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 13:57 Bu haber 2071 kez okundu
 
Turizm sektöründe ibre yerliye döndü
Yabancı turistten umduğunu kazanamayan sektör, yerli turiste kapıyı araladı.
TÜRKİYEDEN Haberi
Turizm sektöründe ibre yerliye döndü

Otel fiyatlarındaki yüzde 50’yi aşan zamlar, yerli turisti iki bayram dönemine sıkıştırırken, yabancıdan umduğunu kazanamayan sektör, yerliye kapı araladı.

 

Özellikle yerli turiste çalışan seyahat acentaları ve tur operatörleri, otel fiyatlarında yaşanan yüksek artışlar nedeniyle hızlı başladığı yılı beklenmedik bir şekilde bekleme süreci ile devam ettiriyor. Yerli turist bu yıl iki tatilini iki bayrama sıkıştırırken özellikle gelir anlamında yabancı turist ile hedeflediği rakamlara ulaşamayan sektör, yılın kalanı için yönünü bir miktar daha yerli turiste çevirmiş durumda. Yılbaşında yurtdışından gelen turist için rekor hedefler konulduğunu ve oteller buna göre pozisyon aldığına dikkat çeken tatilbudur Genel Müdürü Cenk Angın, hedeflerle, gelen turist sayısının tam olarak örtüşmediğine dikkat çekti. “Şu anda tesislerde iç pazara doğru bir kayma söz konusu. İç pazar ve yabancı turist birbirini çok etkileyen kısımlar. Yabancı turist arttığında yerli turist açısından ya kontenjanları kısma ya da fiyatları dövize eşitleme gibi durumlar olabiliyor.” değerlendirmesini yapan Angın, turizm sektöründe hedeflerin fazla iyimser bir tablo altında konulduğunu dile getirdi.

 

Cenk Angın, makroekonomik gelişmeler ve seçim atmosferinin sektör hedeflerini etkilediğini, özellikle yerli turist üzerinde de eksi yönde bir etki yarattığını kaydetti. Sektörün farklı bir yıl geçirdiğini, fiyatlarda yüzde 40-50'lik artışlar yaşandığını anlatan Angın, “Tüketici açısından fiyatlar geçen yıl yaptığı tatilin çok üzerine çıktı. İlk 6 ayda önce bir idrak etme, sonra sindirme ve sonrasında alışverişe başlama süreci geçirildi. Erken rezervasyon dönemine çok iyi başladık. Ancak fiyatlardaki yükselişe paralel olarak ilk dönemdeki hızı kaybetti. Biz de fiyatların bu derece yükseleceğini tahmin etmemiştik” yorumunu yaptı.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Yerli turist, tatil budur,
Yorumlar
Haber Yazılımı