Haber Detayı
06 Temmuz 2019 - Cumartesi 11:33 Bu haber 2391 kez okundu
 
Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı
Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı.
OTEL HABER Haberi
Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan yönetmeliğin amacının turizm tesislerinin asgari niteliklerinin belirlenmesi, bu tesisler arasında standart birliğinin sağlanması, kalitenin korunması, yeni turizm tesisi türlerinin gelişmesine olanak sağlanması, mevcut turizm tesislerinin geliştirilmesi, sürekliliğinin sağlanması ve yükseltilmesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesi olduğu ifade edildi.

 

Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmeliğin kapsamı

 

Yönetmelik; turizm tesislerine turizm belgesi verilmesine, bu tesislerin yönetim, personel ve işletme özellikleri ile uymak zorunda oldukları fiziki şartların ve işletmecilik esaslarının belirlenmesine, tanıtım, bilgilendirme ve uygulanacak fiyat tarifelerinin onaylanmasına ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ile turizm merkezlerinde Bakanlık belgeli tesislerin niteliklerinin yükseltilmesi teşvik edilecek. Bakanlık tarafından, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu kapsamında ilan edilen Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ile turizm merkezlerinde, turizm tesislerinin daha nitelikli hale getirilmesi amacıyla dört ve beş yıldızlı oteller ile dört ve beş yıldızlı tatil köyleri için ek avantajlar sağlayan "Turizm Tesisler Uygulama Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.


Yönetmelikte yer alan düzenlemelerle yüksek harcama eğilimine sahip ziyaretçilerin, Türkiye'ye çekilmesi ve gelen ziyaretçilerin kalma sürelerinin uzatılmasını sağlamak için Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ile Turizm Merkezlerinde Bakanlık belgeli tesislerin niteliklerinin yükseltilmesi teşvik edilecek.

 

Turizm Tesislerinin Niteliklerine İlişkin Yönetmelik için tıklayın

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Turizm, Tesislerinin, Niteliklerine, İlişkin, Yönetmelik, Resmi, Gazete'de, y
Yorumlar
Haber Yazılımı