Haber Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 03:19 Bu haber 1446 kez okundu
 
Türk-Rus Kültür ve Turizm Yılı Rus mozaği ve halayla kapandı
Türk-Rus Kültür ve Turizm Yılı’nın kapanış etkinliği Rus Mozaiği İstanbul’da sahne aldı.
GÜNCEL Haberi
Türk-Rus Kültür ve Turizm Yılı Rus mozaği ve halayla kapandı

Türk-Rus Kültür ve Turizm Yılı’nın kapanış etkinliği “Rus Mozaiği” İstanbul’da sahne aldı.

 

Rus doğalgazını Türkiye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya nakledecek TürkAkım doğalgaz boru hattının açılışının yapıldığı gün, İstanbul bir başka önemli etkinliğe daha ev sahipliği yaptı. Nisan 2018’de Moskova’daki Büyük Tiyatro’da sahnelenen Truv’ operasıyla açılışı yapılan 2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı’nın kapanış etkinliği, İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu’nda gerçekleşti. 

 

Sputnik'ten Elif Sudagezer'in haberine göre, iki ülkenin halklarının bağlarının güçlenmesi amacıyla kültür, sanat ve turizm alanında onlarca önemli etkinliğin gerçekleştirildiği bu özel yılın kapanış programı Rus Mozaiği isimli müzik ve dans etkinlikleri oldu. Etkinlik kapsamında Pyatnitskiy Rus Halk Korosu, Faizi Gaskarov Devlet Akademik Halk Dans Topluluğu, Nokhcho Ulusal Dans Topluluğu, balalayka virtiözü Viktor Oleknoviç, Tatar divası Elmira Kalimullina ve ağız kopuzu sanatçısı Olena Uutai sahne aldı. 

 

İstanbul’daki kapanış programında, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Rusya Kültür Bakanı Vladimir Medinskiy, konuşma yaptı.

 

2019 yılının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Sayın Vladimir Putin’in güçlü liderlikleri sayesinde ikili ilişkilerimizde çok değerli gelişmeler yaşandığı bir yıl olduğunu kaydeden Bakan Ersoy ''Her iki ülke, dünyanın geçtiği zorlu süreçte ekonomiden enerjiye, savunmadan kültür ve turizme kadar pek çok alanda ittifaklar yapmıştır. İki ülkenin enerjiden kültüre her alanda ilişkilerimi geliştirmiş ve pek çok alanda fark yaratılmasının önünü açmıştır. İlişkileri köklü tarihe sahip iki ülkenin iki kadim halk arasındaki bağların daha fazla güçlenmesi önemlidir” dedi.


Kültür ve turizmin bağların güçlenmesi için önemli imkanlar sunduğuna işaret eden Bakan Ersoy "Turist olarak gittiğiniz ülkelerde, gittiğimiz ülkenin insanlarıyla aracısız iletişim kurmak gibi benzersiz bir imkana da kavuşuyoruz. Bazı çevrelerin, sosyal, görsel yahut basılı medya aracılığıyla özellikle empoze etmeye çalıştığı tüm yanıltıcı, taraflı, kasıtlı algı çalışmalarını ve ötekileştirmeleri bertaraf edebiliyoruz. Bugün ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin bu denli sağlam bir ilerleyiş göstermesinde turizmin çok önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum. Türkiye'ye 2017'de 4,7 milyon, 2018 yılında 5,9 milyon ve 2019 yılı sonu itibarıyla ise 7 milyon Rus turist ülkemize geldi. İnanıyorum ki muazzam turizm potansiyeli ile Rusya da, karşılıklı işbirliği içerisinde Türk turistler için hızla en popüler destinasyonlardan birine dönüşecektir" diye ekledi.

 

Bakan Medinskiy “Geçen yıl Nisan ayında Moskova’da gerçekleşen Truva operasıyla birlikte başlayan bu özel yıl kapsamında tiyatro, müze, sinema, dans, müzik ve televizyon dizilerine kadar pek çok alanda onlarca etkinlik gerçekleşti. Bu yıl ise, Rusya ve Türkiye diplomatik ilişkilerinin 100. yılını kutluyor. Bilindiği üzere, diplomasi karşılıklı güven ve tanışıklıktan geçer. Bugün devlet başkanlarımız büyük bir projenin açılışını yaptı. İki ülke arasında ciddi bir etkileşim olmasa bu gibi büyük projenin bu kadar hızlı bir şekilde hayata geçmesi mümkün olmazdı” ifadelerini kullandı. 

 

Gece, halay gösterisiyle sona erdi.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: türk rus kültür yılı, rus mozaiği, Vladimir Medinskiy
Yorumlar
Haber Yazılımı