Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 12:45 Bu haber 686 kez okundu
 
Türkiye çekildi, karar Yunanistan'a yaradı
İstanbul’un birkaç yıl evvel kruvaziyer turizminde devre dışı kalmasından sonra bu pastadan fazlasıyla faydalanan ülkenin Yunanistan olduğun belirtildi.
GÜNCEL Haberi
Türkiye çekildi, karar Yunanistan'a yaradı

Princess Cruise Türkiye Temsilcisi ve Naviosa Genel Müdürü Tolgar Bıyıklı, Türkiye’de yeniden yükselişe geçmeye hazırlanan ve turizm geliri için önemli bir zincir oluşturan kruvaziyer turizmini değerlendirdi.

 

Alman, İngiliz, Amerikan ve İtalyan şirketlerinin son dört-beş yıldır gemilerini Türkiye'den çekmesi kruvaziyer turizmini yok denecek kadar azaltırken en büyük darbeyi İstanbul, sonra da en önemli ikinci liman olan Kuşadası aldı. Kuşadası’na uğrayan gemi sayısı tamamen sıfıra inmese de Türkiye sıkıntılı bir dönem yaşanırken, sevindirici haber 2019’un ikinci yarısından itibaren birçok gemi şirketinin Türkiye turlarına yavaş yavaş yeniden başlayacağını duyurması oldu. İstanbul limanları kruvaziyer turizmini tam olarak karşılayacak kapasitede olmadığı için şirketlerin 2020-2021 tarihlerinde Türkiye turlarına Kuşadası’ndan başlayacağı sinyalleri geliyor.

Kruvaziyer yolcusu daha çok harcıyor

Dünyada en trend gemi rotalarını belirleyen, altı kıtaya birden yelken açan Princess Cruise kısa süre önce Türkiye yapılanmasını yenilemişti. Her şey dahil sistemiyle gelen müşterinin otele girdikten sonraki bütün hizmetini otel içerisinde aldığını, dışarıya çıkma ihtiyacı duymadığına işaret eden Princess Cruise’un Türkiye temsilcisi ve Naviosa Genel Müdürü Tolgar Bıyıklı buna karşılık kruvaziyer müşterisinin zamanının daha kısıtlı ve değerli olmasından ötürü gemiden çıkarak, rehberinden taksisine, yeme-içme sektöründen perakendeye kadar her kesime turizm geliri bıraktığını söyledi. Üç bin yolcuyla limana yanaşan bir gemideki turistlerin yüzde 10’u içerde kalmayı tercih ediyorsa yüzde 90’ı şehrin içine dalıp ülke ekonomisine önemli katkıda bulunuyor değerlendirmesinde bulunan Bıyıklı, İstanbul’un birkaç yıl evvel kruvaziyer turizminde devre dışı kalmasından sonra bu pastadan fazlasıyla faydalanan ülkenin Yunanistan olduğunu kayedetti.

Bıyıklı, “İstanbul-Atina aynı parkurlardaki highlight denilen en önemli limanların başında geliyor. Kültürel geçmişleri, yeme-içme kültürü de düşünüldüğünde birçok gemi şirketi için İstanbul’dan başlayan bir turun İtalya veya İspanya’ya kadar kesintisiz sürmesi pozitif bir adım olacak.'' değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: (TurMed) - Turizm Medya PR Editör:
Etiketler: Princess Cruise, Tolgar Bıyıklı, Gemi turu, Kruvaziyer turizmi, Gemi Turları
Yorumlar
Haber Yazılımı