Haber Detayı
17 Temmuz 2019 - Çarşamba 13:28 Bu haber 1348 kez okundu
 
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım: ''Uçak bilet fiyatları denetlenmeli''
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım “8 katlık fiyat artışı hiçbir sektörde olmaz. Bunun için denetim şart.” dedi.
GÜNCEL Haberi
Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım: ''Uçak bilet fiyatları denetlenmeli''

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım “8 katlık fiyat artışı hiçbir sektörde olmaz. Bunun için denetim şart.” dedi.

 

Yaz aylarıyla birlikte turizm sektöründe yaşanan büyük canlılık, otobüs yolculuğuna olan talebi zirveye çıkarırken, tatile gitmek için otobüs yolculuğunu tercih eden vatandaşlar, bilet bulmakta zorlanıyor. Gözde tatil beldelerine otobüsle seyahat etmek isteyenlerin sayısında yüzde 40 artış yaşanırken, Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Çeşme, Fethiye, Ayvalık, Edremit, Akçay ve Çanakkale otobüs seyahatleri için yoğun talep gören hatlar olarak öne çıkıyor.

 

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, “Uçak bileti fiyatlarındaki artış ve havalimanlarına ulaşımda yaşanan zaman kaybı vatandaşı otobüse yöneltti” dedi.

 

Havayolu firmalarının kış aylarında bilet fiyatlarını otobüsle aynı seviyeye çektiğini, bu rekabet nedeniyle kar edemeyen otobüs firmaların yeni otobüs yatırımı yapmak istemediğini söyleyen Başkan Yıldırım, şu bilgileri verdi: ''Sektörümüz her yıl ortalama 600-800 arası yeni otobüs alıp filosunu genişletir. Ancak 2019’da bu sayı 100’ü geçmedi. Bu nedenle firmalar, artan talebi karşılamakta zorlanıyor. Bayramda talebin katlanacak olmasıyla bu sıkıntının daha da artacağını düşünüyoruz. Sıkıntıyı minimumam indirebilmek adına bayramda D2 turizm belgeli araçlarla ek sefer düzenlemek için Ulaştırma Bakanlığı’ndan izin bekliyoruz. Turizm iyi gittiği için ek araç bulabilecek miyiz bilemiyoruz” değerlendirmesini yaptı.

 

Uçak biletleri konusunda devletin düzenleme yapması gerektiğini söyleyen Yıldırım, havayolu şirketlerinin tavan fiyatı özellikle yaz dönemi ve bayramda deldiğini söyledi. Kışın 100 liraya satılan biletin yazın artan taleple birlikte 800 TL’ye kadar çıkarıldığını belirten Yıldırım: “8 katlık fiyat artışı hiçbir sektörde olmaz. Bunun için denetim şart.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Uçak Bilet Fiyatı, Türkiye Otobüsçüler Federasyonu, Otobüs Bileti, Bayram Tatili
Yorumlar
Haber Yazılımı