Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 10:52 Bu haber 732 kez okundu
 
Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi TBMM'de görüşüldü
Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi'nin tümü üzerinde söz alan milletvekilleri TBMM Genel Kurulu'nda değerlendirmelerde bulundu.
TÜRKİYEDEN Haberi
Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi TBMM'de görüşüldü

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi'nin tümü üzerinde söz alan milletvekilleri TBMM Genel Kurulunda değerlendirmelerde bulundu.

 

Turizm adına atılacak her olumlu adımı desteklemek istediklerini ancak iyi niyetli yaklaşımlarına olumlu karşılık göremediklerini, turizmi Türkiye'nin tamamına ve 12 aya yaymanın gerekli olduğunu turizmle ilgili herkesin kabul ettiğini belirten İYİ Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu "O halde bu konuda uzman kişiler, üniversitelerimiz, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, sektör temsilcileri ve siyasi partiler ortak akıl geliştirebilmek için bir araya gelmelidir. Oluşacak ortak akılla turizm gelirimizi çok artıracak başarılı işler yapılabilir. Bu sayede son yılların en başarılı işi olarak gördüğüm Göbeklitepe gibi daha yüzlerce kültür varlığımızı da ortaya çıkartabiliriz." diye konuştu.

 

MHP Grubu söz alarak Genel Kurul'da konuşan Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, turizmin bacasız sanayi olduğunu ve istihdama katkısının 11 milyondan 16 milyona ulaştığını belirtti.


Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile Türkiye'nin turistik değerlerinin yurt içi ve yurt dışına tanıtılmasının sağlanacağını, böylece Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısı ve buna bağlı turizm gelirlerinin artacağını söyleyen MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, dünya turizm gelirleri pastasından en fazla pay alan ülkelerde başarılı turizm geliştirme ofisleri ve bürolarının bulunduğuna işaret etti.

Erbaş, benzer ajansların, Singapur'da 1964, Almanya'da 1948, ABD'de 1981, İngiltere'de ise 2003'te kurulduğunu hatırlattı. Erbaş, bu oluşumların hem ziyaretçi sayısı hem de turizm gelirlerinin artması konusunda ülkelere önemli katkılar sağladığını ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanlığının ilgili kuruluşu olarak tüzel kişiliği haiz, özel hukuk hükümlerine tabi kurulacak ajansla, turizm yatırımlarının destekleneceğine işaret eden Erbaş, turizmin kıyı bandından çıkarılacağını, ülkenin geneline ve tüm yıla yayılmasının sağlanacağını kaydetti.

 

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın kurulmasını doğru bulmadıklarını, şu anda Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Tanıtma Genel Müdürlüğü'nün aynı görevi yürüttüğünü dile getiren HDP Grubu adına konuşan Batman Milletvekili Mehmet Ruştu Tiryaki "Aynı işi yapacak yeni ajansın kurulması yeni bürokratlar ve rant alanları yaratacak. Böyle bir ajansın ülkemize kazandıracağı hiçbir şey yok. Bu ajans, turizm sektörüne yalnızca salma salacaktır." dedi.

 

Ajansın kuruluş amaçlarının gerçekleştirilmesi ve faaliyetlerin finansmanında kullanılmak üzere turizm payı alınacağına değinen Tiryaki, "Bunun adı vergi toplamaktır. Bir biçimde de kamu maliyesini doğrudan ilgilendirmektedir fakat bu yasa teklifi, Plan ve Bütçe Komisyonunda tartışılmamıştır. Bu hız neden? Amaç, neredeyse 10 milyar lira miktarında bir paranın denetimini doğrudan cumhurbaşkanına vermek." diye konuştu.

 


Türkiye'de turizm ve tanıtım ajansına ihtiyaç olduğunu belirten CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, Türkiye'nin, dünyada en fazla turist çeken 6. ülke olduğuna dikkati çekti. Zeybek, 1,5 milyar nüfusun 4 saat içinde ulaşabileceği bir lokasyonda bulunmasının, Türkiye'yi çok cazip bir turizm ülkesi haline getirdiğine dile getirdi.


Yasa teklifiyle ilgili pek çok hata olduğunu savunan Zeybek, "Önümüze getirilen teklif, bir vergi düzenlemesi getiriyor. Bütün işletmeler yüzde 1'den başlamak üzere, bazı sektörler açısından binde 1'le binde 2,5 arasındaki bir oranda ciroları üzerinden vergi ödeyeceklerdir. diyor yani devlet vergi aldığına göre bu teklifin, Plan ve Bütçe Komisyonuna gitmesi gerekirdi. Yasa teklifinin bu şekliyle gündeme gelmesi Anayasa'ya aykırıdır." ifadelerini kullandı.


Şahsı adına konuşma yapan CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi de "Teklifin ruhu, canımızın istediği gibi turizm sektöründen pervasızca, sorgusuz sualsiz para toplayalım, canımızın istediği gibi harcayalım, kimseye de hesap vermeyelim." dedi. Ajans için sektörden alınacak payın 300 milyon dolar civarında olacağını anlatan Hamzaçebi, "Kuru 6 liradan alsak, 1,8 milyar TL. Sorgusuz sualsiz Deli Dumrul vergisi." diye konuştu.


Ajansın yönetim kurulunun yapısını eleştiren Hamzaçebi, "Hem yüzde 1 pay düzenlemesi hem yönetim kurulu düzenlemesi sektörün dayanışmasını ifade etmeli. Bu dayanışmayı yok ederseniz, oraya ayrımcılığı sokarsanız sektörün dayanışması olmayacağı gibi, sektör ile Bakanlığın da dayanışması olmaz. Bu dayanışmayı yok ediyorsunuz." görüşünü savundu.


AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, ajansa ilişkin şunları kaydetti: 


"Ajans yapısı, yönetim kurulu, icra kurulu ve danışma kurulundan oluşuyor. Ajans yapısında dinamik, esnek, şartlara göre hızlı hareket edebilecek, olaylara anında müdahil olabilecek bir yapı öngörüyoruz. Geliri topladığımız kesimin hem yönetimde hem icrada hem danışmada olmasını istedik. 13 kişilik yönetim kurulundan 10 kişi özel sektör temsilcisi. Bunun yanında kamudan, Turizm Bakanı, bakan yardımcısı ve bir genel müdür var. Yapı son derece dinamik, piyasa dostu ve hızlı hareket edebilecek bir yapı."Teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, birleşime ara verdi. Bilgiç, aranın ardından, komisyonun yerinde bulunmaması nedeniyle birleşimi, 10.07.2019'da saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı, Turizm Ajansı, Turizm geliri,
Yorumlar
Haber Yazılımı