Haber Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 13:13 Bu haber 1110 kez okundu
 
Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı'na bir eleştiri de Oya Narin'den
Turizm sektörü tarafından Turizm Tanıtma Fonu olarak bilinen ancak TBMM'ye Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı olarak gelen ve komisyonda kabul edilen kanun teklifi ile ilgili Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin çarpıcı açıklamalarda bulundu.
TÜRKİYEDEN Haberi
Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı'na bir eleştiri de Oya Narin'den

Turizm sektörü tarafından Turizm Tanıtma Fonu olarak bilinen ancak TBMM'ye Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı olarak gelen ve komisyonda kabul edilen kanun teklifi ile ilgili Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 

Konaklama tesislerinden alınacal yüzde 1 ve diğer oranlar oldukça yüksek

"Turizm Tanıtma Fonu kurulacağını ilk duyduğumuz zaman sektör paydaşları olarak hepimiz çok sevindik. Çünkü sektörümüzün çok önemli bir ihtiyacını gidereceğine inanıyorduk, bugün de bu inancımızı taşıyoruz. Burada değerli görüşleri sizlerle birlikte dinledik. 2018 yılının Kasım ayında Sayın Bakanımızın ve bakan yardımcımızın da huzurunda bu metin üzerinde diğer STK’larla birlikte bir görüşme yaptık ve prensip olarak bir mutabakata vardık.

 

Vardığımız mutabakat kapsamında bizim önerilerimiz şunlardı: Öncelikle, yüzde 1 ve diğer oranların son derece yüksek olduğunu ama tabii, Bakanlık böyle uygun görürse yapabileceğimiz bir şey olmamasına rağmen bunun kademeli olarak bir geçiş içerisinde yapılması gerektiğini, sektörün de buna zaman içerisinde alışarak süreci yürütmesi gerektiği hususunda görüşlerimizi bildirdik.

 

Turist vergisi alınmasını istemiştik

Uluslararası arenada oldukça sık kullanılan ve bir çok destinasyonda uygulanan city tax diye tabir edilen şehir vergisi veya turizt verigisi olarak adlandırılan bir vergi sistemiyle sadece satış fiyatı üzerinden değil, satış fiyatının üzerine ilave edilerek sektörün yüzde 1 veya belli bir orandaki rakamı müşteriden alabilmesi için bir imkan sağlanmasını rica ettik.

 

Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı yönetiminde tüm turizm STK'larının başkanları olmalı

Yönetim biçimi açısından sektör paydaşları olan derneklerin Bakanlığımız başkanlığında yönetim kurulunda olması hususunda da prensip olarak Bakanlığımızla mutabık kaldık. Ondan sonraki süreçte biz metni görmedik ve dün itibarıyla metne muttali olduğumuzda bu sistemin içerisine farklı bir şekilde dahil olduğumuzu gördük, bu da danışma kurulu içerisinde diğer bütün sektör temsilcilerinin olması şeklinde.

 

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği olarak görüşümüzü kısaca söylemek istiyorum. 3’üncü maddenin (5)’inci bendinde, muhakkak, yönetim kurulunda tüm turizm STK başkanlarının veya TOBB olmak üzere bulunarak temsil edilmesi gerekmekte. Neden? derseniz, kurumsal altyapıları olan bu dernekler uzun yıllardır sektörün ihtiyaçlarını hissediyorlar, biliyorlar ve tecrübelerini yansıtıyorlar.

 

Özellikle, Türkiye Otelciler Federasyonu, bölgesel yapıyı zaten ihtiva ediyor. Yani İç Anadolu, Ege Bölgesi, İstanbul, Antalya ve diğer bölgeleri, 15 bölgeyi haiz bir yapılanma içerisinde ve bu yapılan içerisinde her birinin bir başkanı var ve bu başkanlar zaten bir başkan seçiyorlar.

 

Gerekirse bu yönetim kurulu adedi artırılarak daha fazla katılım da sağlanabilir. Turizm Yatırımcıları gerek marinalar gerek havalimanları gerek yatırım ve yatırım geri dönüş süresiyle ilgili işlemleri yapmakta ve 50 milyar dolarlık bir yatırımı temsil etmektedir. "

Kaynak: (TurMed) - Turizm Medya PR Editör:
Etiketler: Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı, TTYD, Oya Narin
Yorumlar
Haber Yazılımı