Haber Detayı
20 Temmuz 2019 - Cumartesi 22:29 Bu haber 2143 kez okundu
 
TÜROB Başkanı Eresin: ''Ciro üzerinden alınacak turizm payına şiddetle karşıyız''
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Ersin, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın kurulmasına ilişkin yaptığı açıklamada, ajansın kurulmasıyla ilgili memnuniyet duyduklarını, turizme faydası olacağına kesinlikle inandıklarını belirtti.
TÜRKİYEDEN Haberi
TÜROB Başkanı Eresin: ''Ciro üzerinden alınacak turizm payına şiddetle karşıyız''

Turizm sektöründe, büyük tartışmalara sebep olan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, şimdi de konaklama tesislerinden alınacak turizm payı ile gündemde.

 

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın kurulmasıyla ilgili memnuniyet duyduklarını, turizme faydası olacağına kesinlikle inandıklarını belirten Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Ersin, ajansın kuruluş amaçlarının gerçekleştirilmesi ve faaliyetlerinin finansmanında kullanılmak için otellerden alınacak binde 7,5 turizm payının ciro üzerinden alınacağını ifade etti. Eresin, şunları kaydetti:

"Konaklama tesislerinden alınacak olan turizm payı zorlayacak. İlla da cirodan pay alınacak deniliyorsa o zaman dünyadaki uygulamalarda olduğu gibi konaklama yapan misafirden alınması gerektiğini savunmuştuk. Orta boy otelden karının neredeyse yüzde 3 ile yüzde 4,5'u civarında bir pay alınıyor. Bu gerçekten büyük bir oran. Bu turizm payı tesis zarar etse de talep ediliyor, biz buna şiddetle karşıyız. Turizm payının işletmelerinin kar veya zarar durumu dikkate alınmadan uygulanacak olması işletmelerin sürdürülebilirliği ve karlılığı açısından son derece büyük risk oluşturacak. Bu konuda Cumhurbaşkanı'ndan hala bir ümidimiz var. Ajansın faydaları konusunda hiçbir tartışma yok. Adı fon olmuş, ajans olmuş fark etmez, bizim için önemli olan sürdüreceği faaliyetlerdir."

 

Eresin, ayrıca turizm payının takvim yılı başlangıcında yani 1 Ocak itibarıyla alınması gerektiğini belirttiklerini aktararak, işletmelerin yıl için tüm pazarlama, bütçe ve mali yapılarını takvim yılını esas alarak oluşturduğunu, uygulamanın 1 Ekim’de başlayacak olmasının özellikle şehir otellerinde önemli oranda sorun yaratacağını söyledi.

Müberra Eresin, ajansın gelirlerinin en az yüzde 85'inin ülke turizminin tanıtılmasına yönelik faaliyetlerde, kalan kısmının ise diğer faaliyetlerin finansmanında kullanılacağını anımsatarak, bunu pozitif olarak karşıladıklarını söyledi. 

 

"Tahsili edilmemiş bir paranın ödemesini yapmak durumunda kalacağız"

Turizm payının cirodan alınmasının dışında konaklama sektörünün talep ettiği birçok konuda orta yolun bulunduğunu belirten Eresin "Ajans için katkı payını aylık beyannamelerle tahsil edecekler. Ama konaklama tesisleri acenta, şirket vesaire gibi işlerde hiçbir zaman fatura kestiğinde tahsilat yapamıyor, tahsilatlar minimum 30 gün sürüyor, hatta 60 ve 90 güne kadar çıkabiliyor paraların tahsil edilmesi. Dolayısıyla tahsili edilmemiş bir paranın ödemesini yapmak durumunda kalacağız. Şu anda sezon ortasındayız ama muhtemelen bir dönem sonra konaklama fiyatlarımızın üzerine bir kısmını eklemek durumundayız." diye konuştu. 

 

Bu uygulamanın kayıt dışılığı artıracağı iddiaları üzerine Eresin, turizm işletme belgesi olan konaklama tesislerinde kayıt dışılığın söz konusu olmayacağını dile getirdi.

 

Eresin, "İstanbul'da, Antalya'da öyle bölgeler var ki hiç konaklama tesisine ihtiyaç yok" diyerek, ortaklaşa karar verildikten sonra teşviklerin açıklanması konusunda ricacı olduklarını söyledi. 

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Turizm Ajansı, TÜROB, Müber
Yorumlar
Haber Yazılımı