Haber Detayı
26 Mayıs 2019 - Pazar 12:36 Bu haber 1986 kez okundu
 
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: ''Yeni yasa tüketici odaklı olacak''
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, yeni turizm seyahat acentaları yasasının Haziran ayı sonunda çıkmasını beklediklerini belirtti.
DERNEKLERDEN Haberi
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: ''Yeni yasa tüketici odaklı olacak''

TÜRSAB olarak hazırlanışına katkı sundukları 1618 sayılı Seyahat Acentaları Yasası'nın son aşamaya geldiğini belirten Bağlıkaya, yasanın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Meclis gündemine kısa süre içerisinde alınmasını beklediklerini dile getirdi.

Turizmin geliştirilmesi için dünya trendlerini yakından takip ederek, yeni bir yasa hazırlandığını ifade eden Bağlıkaya, çağın değişen turizm eğilimlerine uygun bir yasanın faaliyete girmesinden yana olduklarını kaydetti.

Bağlıkaya, mevcut yasanın 1972 yılı şartlarını içerdiğinden, bugünün ihtiyaçlarını tam karşılayamadığını vurgulayarak, şöyle devam etti: 

"Türkiye'deki turizm faaliyetleri, 1972 yılında çıkan yasa kapsamında sürdürülüyor. Daha sonra revize edilse de halen ana şartlarıyla o yasaya göre hareket ediliyor. O günün turizm şartlarıyla bugünün turizm şartları çok değişti. Trendler, beğeniler, insanların seyahat nedenleri farklılaştı. Günümüzün şartlarına ve ihtiyaçlarına uygun ve en önemlisi günümüzün ihtiyacını karşılayacak yasaya şiddetle ihtiyacımız vardı. Bu yasa hazırlığında tüketiciyi koruma temelli bir çalışma yürütüldü. Biz bu hazırlıkları tamamladık, Bakanlığımız tarafından yasanın son aşaması yürütülüyor. İnşallah yakında yepyeni bir yasaya kavuşacağız turizm açısından herkesin işine yarayacak eskisinden daha iyi yeni bir yasamız olacak."

"Yeni yasa tüketici odaklı olacak"

Yeni yasanın özellikle tüketici odaklı olduğuna dikkati çeken Bağlıkaya, yeni yasayla seyahat acenta belgelerinin değerinin de artacağını, acenta denetimlerinin ise daha da sıkılaşacağını dile getirdi. Bağlıkaya, yeni yasanın haziran sonunda yürürlükte olmasını beklediklerine dikkati çekerek, "Vatandaşlar açısından önemli olan konu şu; tüketici odaklı bir yasa hazırlanıyor. Yurt dışındaki gibi basın yayın ilan yoluyla tur satan seyahat acentaları bir güvence altına alınacak, birtakım sigortalar geliştirilecek. Vatandaşımız resmi olan seyahat acentalarından gönül rahatlığıyla alışveriş yapacak. Sektör için bu çok önemli bir değişiklik anlamına geliyor. Yeni yasa, seyahat acentalarının işleyiş ve çalışmalarındaki aksaklıkları gideren yönetmelikleri içeriyor. Yasanın haziran ayı sonuna kadar çıkacağını bekliyoruz, bundan sonrası Bakanlığımızın ve Meclisimizin takdirindedir." diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRSAB, Başkanı, Bağlıkaya:, ''Yeni, yasa, tüketici, odaklı, olacak'',
Yorumlar
Haber Yazılımı