Haber Detayı
07 Ağustos 2019 - Çarşamba 11:45 Bu haber 2631 kez okundu
 
TÜRSAB talep etti TUREB harekete geçti! 600 yeni rehber geliyor
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) yönetimi acentalar ile rehberler arasında yaşanan sorunları görüşmek üzere bir araya geldi.
DERNEKLERDEN Haberi
TÜRSAB talep etti TUREB harekete geçti! 600 yeni rehber geliyor

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Türkiye Turist Rehberleri Birliği (TUREB) yönetimi acentalar ile rehberler arasında yaşanan sorunları görüşmek üzere bir araya geldi.

 

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, TUREB Başkanı Suat Tural, TUREB Başkan vekili ve İRO Başkanı Sedat Bornovalı, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Halil Kalay, TUREB Yönetim Kurulu Üyeleri Ozan Sayın, Adem Biçer, Serhan Güngör, TÜRSAB Genel Sekreteri Melike Ertekin, Stratejik Planlama, Koordinasyon ve Pazarlama Grup Başkanı Levent Demirel, Medya ve Bilgi Teknolojileri Grup Başkanı Mesut Kanat'ın katıldığı toplantıda rehber sayısının yetersizliğini sık sık dile getiren TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, seyahat acentalarının turlarda rehber bulmak için yaşadığı sorunları bir kez daha gündeme taşıdı.

TÜRSAB’dan gelen talepleri dikkatle değerlendirdiklerini ve rehber açığını kapatmak için harekete geçtiklerinin müjdesini veren TUREB Başkanı Suat Tural, TÜRSAB’dan gelen talepler üzerine rehber sayısını artırmak için 2-6 Eylül 2019 tarihlerinde yapılacak yabancı dil sınavı sonrasında 600 yeni rehberin farklı dillerde kokart almak için sınava gireceğini, sınav sonrası 600 yeni rehberin farklı dillerde rehberliğe başlayacağı bilgisini verdi.

 

Seyahat acentalarının özellikle nadir konuşulan dillerde rehber bulma konusunda yaşadığı sıkıntıları dile getirerek çözüm önerilerinde bulunan TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, TÜRSAB ve TUREB'in üniversitelerle iş birliğine giderek nadir dilde eğitim alan rehber adaylarına maddi destek sağlayarak burs vereceğin ayrıca rehber yetiştiren üniversitelere de farklı dillerde rehberliği teşvik etmek amacıyla maddi destek verileceğini söyledi.

Kars ve Doğu Ekspresi turlarına gelen yoğun talebi karşılamak için atılan adımlar hakkında bilgi veren TUREB Yönetim Kurulu Üyeleri, rehberlerin ve rehber adaylarının ruhsatnamelerine Doğu Anadolu bölgesini de eklemesi için eğitim turu düzenleneceği bilgisini verdi. 19-26 Ağustos’ta yapılacak eğitim turuna 200 öğrenci 150 rehberin katılması planlanıyor. Eğitim turu sonrasında 300 kadar rehber lisanlarına Doğu Anadolu Bölgesini ekleyecek. Böylece özellikle kış aylarında yoğun talep gören Doğu Anadolu turları için rehber sayısının artacağı belirtildi.

Kaynak: (TurMed) - Turizm Medya PR Editör:
Etiketler: TUREB, Suat Tural, TÜRSAB, Firuz Bağlıkaya, Rehebrler Odası, Rehberlik sına
Yorumlar
Haber Yazılımı