Haber Detayı
13 Eylül 2019 - Cuma 08:30 Bu haber 2866 kez okundu
 
Üç önemli isim GASCONFAIR Konferansı'na katılıyor
GASCONFAIR, Türkiye’de ilk defa gastronomi alanında sanatın ve bilimin konuşacağı birbirinden önemli üç konferans ile gastronomi tutkunlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.
GÜNCEL Haberi
Üç önemli isim GASCONFAIR Konferansı'na katılıyor

Sıra dışı insanların sıra dışı projesi olarak hayata geçen GASCONFAIR; sanatın ve bilimin konuşacağı birbirinden önemli üç konferans ile gastronomi tutkunlarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

 

Kongre ve Konferansı bir araya getiren sıra dışı bir etkinlik olan GASCONFAIR’e Bread, Wine & Chocolate: The Loss of Foods We Love ile bol ödüllü gazeteci Simran Sethi, Gastrophysics: The Science of Multisensory Flavour Experiences ile Kitchen Theory isimli kuruluşun Şefi Jozef Youssef ve Tasty: The Art & Science of What We Eat ile Amerikalı Pulitzer Ödüllü ünlü yazar John McQuaid konuk oluyor.

 

12-15 Şubat 2020 tarihleri arasında Nişantaşı Üniversitesi Neotech Kampüsü Doç. Dr. Cevdet Uysal Konferans Salonunda gerçekleşecek olan bu önemli etkinliğin detayları ise şu şekilde:

 

14 Şubat 2020 – Saat: 16.00-17.00 / Tasty: The Art & Science of What We Eat / John McQuaid

Bir şeyi lezzetli yapan nedir? Sevdiğimiz yiyecekleri neden seviyoruz? Lezzet algısı neden bu kadar çeşitli? Şefler ve bilim insanları yüzyıllardır bu sorular üzerinde kafa yoruyorlar. Amerikalı Pulitzer Ödüllü ünlü yazar John McQuaid, lezzet bilimini araştırıyor, beyinlerimizin ve vücudumuzun gıdaları nasıl değerlendirdiğini tüm çelişkileri ile ele alıyor ve teknoloji ile lezzet kavramının nasıl birbirinden ayrılmaz bir ikili olduğunu ortaya koyuyor.

 

15 Şubat 2020 – Saat: 13.00-14.00 / Bread, Wine & Chocolate: The Loss of Foods We Love / Simran Sethi

Son yüzyılda, gıda ve tarımda şimdiye kadar yaşanan en dramatik değişimleri yaşadık. Bunların çoğu görünmez olmakla birlikte, bildiğimiz şey, yiyeceklerin San Francisco’daki bir pazarda gezinirken, bir Orta Batı çukurunda ya da Hindistan’daki bir McDonalds’da gibi aynı görünmeye ve tatlarının aynı olmaya başlamasıdır. Dünyadaki kalori kaynaklarının yüzde doksan beşi artık sadece 30 türden geliyor ve Manav tezgahlarına yakından baktığınızda, gıdalarımızın temelde yalnızca mısır, buğday, pirinç, hurma yağı ve soya fasulyesinden oluştuğunu gözlemliyoruz. Yiyeceğin kendisi yavaş yavaş ve geri dönüşsüz bir şekilde kayboluyor.

 

Bilim adamları, çiftçiler, şefler, şarap üreticileri, bira üreticileri, kahve kavurucuları ve çikolata uzmanları ile tanışmak için, Etiyopya’daki vahşi kahve ormanlarından Ekvador’daki kakao tarlalarına, bira üreticilerinden, fırına ve tapınaklara kadar seyahat eden, bol ödüllü gazeteci Simran Sethi’ye katılın. Bu kaybın nedenlerini tartışan uzmanlar, yepyeni bir şekilde yiyeceği deneyimlemenin ne demek olduğunu öğrenerek, sevdiğimiz yiyeceklerin tadını çıkarmak ve saklamak için yiyecekleri, duyularımızın her biriyle daha derinlemesine tararlar.

 

15 Şubat 2020 – Saat: 15.00-17.00 / Gastrophysics: The Science of Multisensory Flavour Experiences / Jozef Youssef

10 yıldan uzun bir süredir Oxford Üniversitesi ile birlikte araştırmakta olduğu çoklu algı gastronomisinin bilimsel dünyasına ilişkin görüşlerini paylaşacak olan Şef Jozef, gıda ile olan duyumsal ilişkimizi daha iyi anlayarak ve yeni teknolojilerden faydalanarak, daha sürdürülebilir ve besleyici yiyecek seçimleri yapma konusunda bize rehberlik etmenin yanı sıra, yemek yeme zevkimizi artıran yemek deneyimleri tasarlayabileceğimize inanıyor.

 

Şef Jozef Youssef bu sıra dışı etkinliğinde, konuşmasının yanı sıra katılımcılara interaktif bir deneyim yaşatacak.

 

Tüm etkinlikler ve yarışmalarla ilgili detaylı bilgiyi www.gasconfair.com adresinden takip edebilir, yaklaşacak olan etkinlikleri, yarışmaları, panelleri ve daha fazlasını @gasconfair @turizmhabermerkezi ve @gurmerakun Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz. 

Kaynak: (TurMed) - Turizm Medya PR Editör:
Etiketler: Üç, önemli, isim, GASCONFAIR, Konferansı'na, katılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı