Haber Detayı
01 Ağustos 2019 - Perşembe 12:50 Bu haber 1373 kez okundu
 
Uçakla sık seyahat edenler! Bu hastalıklara dikkat
Günümüzde pek çok kişi tarafından sıklıkla kullanılan uçakların da bazı hastalıklara neden olduğunu biliyor muydunuz?
YAŞAM Haberi
Uçakla sık seyahat edenler! Bu hastalıklara dikkat

Günümüzde pek çok kişi tarafından sıklıkla kullanılan uçakların da bazı hastalıklara neden olduğunu biliyor muydunuz?

 

Peki sık uçak kullanan kişilerde görülen hastalıklar nelerdir?

İşte toplu bir alan olmasının yanı sıra vücut basıncı ile ters orantı oluşturan uçaklar ciddi hastalıklara dair bilmeniz gerekenler...

 

Sürekli uçak kullanan kişilerde bazı sağlık sorunları ortaya çıkar. Uyku, beslenme ve temizlik gibi durumların değişmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan bu hastalıklarla ilgili olarak uzmanlar riskli olan bu sağlık sorunlarının kişilerde kalıcı olma ihtimali konusunda uyarılarda bulunuyor. Vücut basıncının tersine neden olan uçak yolculuğu bazı organlarda komplikasyonlara yol açarken, vücuttaki basınç değişimi kulakların yanı sıra mideye kadar olumsuz sorunlara neden oluyor.

Peki uçakta hastalıklardan korunmak için ne gibi önlemler alınmalı?

Kulak basıncını önlemek için sakız çiğnenmeli

Mide sorunları olanların uzmanlarına danışarak ilaç almaları gerekir

Uçuş öncesi ve sonrasında bol su tüketilerek kan basıncını dengelenmeli

Nefes kontrolüne dikkat edilmeli

Uçakta verilen battaniye ve yastıklar yerine yanınızda ihtiyaç duyduğunuz eşyalar alınmalı

Cildiniz hassas ise oturacağınız koltuğun ve alanın iyice dezenfekte edildiğine emin olmalısınız.

 

İşte uçakla sık seyahat edenlerde görülen hastalıklar

 

Derin Ven Trombozu

Uzun süren uçuşlar sırasında hareketsiz kalan yolcularda görülen bu hsatalıkta yolcular iki saatten fazla aynı pozisyonda durdukları için bacaklarındaki kan dolaşımı yavaşlar bu durumda damarlarda pıhtılaşan kandan dolayı tıkanma meydana gelir. Damarlar tıkandığında; felç, kalp krizi, nefes darlığı, mide bulantısı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

 

Uçak tutması

Uçakla sık seyahat eden yolcularında en çok karşılaşılan rahatsızlıktır. İç kulak ve derin duyu hissi arasında meydana gelen uyumsuzluktan dolayı ortaya çıkar. Bu uyumsuzluk beyinin aniden duyduğu seslerle sarsılması sonucunda kişinin bayılmasına neden olur.

Hipoksi

Uçuş sırasında yaşanan bu hastalık akciğerlerin eksik oksijen almasından dolayı ortaya çıkar. Oksijenin oranı vücutta azaldıkça yorgunluğa neden olur.

 

Vücutta gaz oranının artması

Uçakların kalkışı esnasında kabin içinde atmosfer basıncı azalır ve buna bağlı olarak da mide ve bağırsaklardaki gaz oranını artırır. Artan gaz oranı şişkinliğe ve şiddetli karın ağrılarına neden olur.

 

Deri hastalıkları

Hijyenik olmayan uçaklarda meydana gelir. Egzama, mantar, cilt yangısı,uyuz ve et beni kanseri gibi cilt hastalıklarına sahip yolcuların kullandıkları; koltuk, tuvalet, çay ve yemek masasından diğer yolculara bulaşabilir.

 

Nörolojik hastalıklar

Değişen hava basıncından kaynaklı ortaya çıkar. Beyinde ani değişen hava kabarcıkları; işitme bozuklukları, konuşma, ve görme problemlerine neden olur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Uçak hastalıkları, uçak korkusu, uçak fobisi, aviofobi
Yorumlar
Haber Yazılımı