Haber Detayı
03 Ekim 2019 - Perşembe 01:20 Bu haber 1764 kez okundu
 
Ülke alarma geçti! İnternet erişimi kesildi, Dışişleri Bakanlığı seyahat uyarısı yaptı
Hükümet karşıtı başlayan protestolar nedeniyle çok sayıda bölgede internet erişiminin engellendiği belirtiliyor.
DÜNYADAN Haberi
Ülke alarma geçti! İnternet erişimi kesildi, Dışişleri Bakanlığı seyahat uyarısı yaptı

Irak’ta başkent Bağdat başta olmak üzere, Basra, Kerkük ve Dikar’da da devam eden hükümet karşıtı protestolar nedeniyle, Dikar’da sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, çok sayıda bölgede internet erişiminin engellendiği belirtiliyor.

 

Yolsuzluklar sebebiyle ve işsizliğe çözüm getiremediği gerekçesiyle Bağdat hükümetininin protesto edildiği ve Irak Sağlık Bakanlığı’na göre 1, yerel medyaya göre 3 kişinin hayatını kaybettiği ve 200 kişinin yaralandığı gösteriler, başkent Bağdat’tan, Kerkük, Dikar ve Basra’ya da yayıldı. Bağdat ve diğer bölgelerde internet erişiminin kesildiği belirtiliyor. Yerel medya, Irak Savunma Bakanlığı’nın kamu kurumlarını ve diplomatik temsilcilikleri korumak adına acil durum ilan ettiğini duyurdu.

 

Ülkede yaşanan gelişmeler üzerine Dışişleri Bakanlığı tarafından da Irak'a yönelik seyahat uyarısı yapıldı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan uyarıda: ''Başkent Bağdat dahil olmak üzere Irak’ın muhtelif vilayetlerinde 1 Ekim 2019 tarihinden bu yana devam eden gösteriler nedeniyle, vatandaşlarımızın zorunlu olmadığı takdirde bu aşamada olayların yaşandığı bölgelere seyahat etmekten kaçınmaları tavsiye edilmektedir.'' ifadelerine yer verildi.

Kaynak: (DHS) - Dış Haberler Servisi Editör:
Etiketler: Ülke, alarma, geçti!, İnternet, erişimi, kesildi,, Dışişleri, Bakanlığı, seyahat, uyarısı, yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı