Haber Detayı
28 Mayıs 2020 - Perşembe 22:08 Bu haber 12914 kez okundu
 
Ülkelerin tatile geleceklere sağladığı ayrıcalıklar! Bir çok şey ücretsiz
Koronavirüs salgını sonrasında normalleşme sürecinde ülkeler ekonomilerini canlandırmak ve turist çekmek için çeşitli düzenlemeleri hayata geçiriyor.
GÜNCEL Haberi
Ülkelerin tatile geleceklere sağladığı ayrıcalıklar! Bir çok şey ücretsiz

Koronavirüs salgını sonrasında normalleşme sürecinde ülkeler ekonomilerini canlandırmak ve turist çekmek için çeşitli düzenlemeleri hayata geçiriyor.

 

Gelirlerinin önemli kısmını turizmden elde eden ülkeler turist çekebilmek için bir çok ücretsiz hizmeti de ülkeye gelecek kişilere vermek için çalışma başlattı. Bunlar arasında, uçak biletinin yarısını karşılamak, bir gecelik konaklama ücretini almamak, müze ve etkinlikleri ücretsiz hale getirmek, vize ve pasaport işlemlerini kolaylaştırmak gibi uygulamalar bulunuyor.

 

İşte gelirlerinin önemli kısmını turizmden elde eden bazı ülkelerin turistlere sağladığı ayrıcalıklar:

 

İTALYA 

 

Akdeniz’in en büyük adası olan Sicilya’nın bölge yönetimi, adalarını ziyaret edecek turistlerin uçak biletlerinin yarısını, üç gece boyunca yapacakları konaklamalarının bir gecesini ödeyeceklerini açıkladı. Hükümet, sınırlar açıldığında gezginleri teşvik etmek için, yaklaşık 50 milyon Euro’luk bir bütçe kullanarak, turistlere turizm ofislerinden kültürel noktaları gezmek için ücretsiz bilet verilmesini sağlayacak.

Sicilya, 10 Mart’ta sınırlarını turistlere kapatmasından beri, neredeyse 1 milyar dolar gelir kaybetmiş durumda. Seyahat etmenin tekrar güvenli olduğu zamanlarda, yeni turizm düzenlemeleriyle beraber bu bütçenin geri kazanılması umuluyor.

 

JAPONYA 

Japonya hükümeti, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının etkilediği turizm sektörünü canlandırmak için ülke içinde tatile çıkacaklara günlük 20 bin yen (185 dolar) değerinde finansal destek sağlayacak. Covid-19'un büyük çapta etkilediği turizme can suyu niteliğinde başlatılan Seyahate Çık kampanyasının detaylarını açıklayan Başbakan Abe Şinzo Temmuz sonu gibi başlatılması planlanan 1,35 trilyon yen (12,5 milyar dolar) hacmindeki projenin, Japon turizm acentalarından ya da geleneksel otellerden yapılacak seyahat rezervasyonlarını kapsayacağını belirtti.

 

Buna göre, kişi başına verilecek günlük 20 bin yen sübvansiyon desteği, konaklama iskontosu, yakın mağaza ve restoranlarda kullanılacak indirim kuponlarıyla seyahat masraflarının yarısı karşılanacak. Kampanya ülke dışından Japonya'ya gelecek turistlerin seyahat ücretlerini kapsamayacak. 

 

MEKSİKA 

 

Ülkenin önemli turizm merkezlerinden olan Cancun'daki tatil köyleri, turistlere ücretsiz konaklama sunmayı tartışıyor. Cancun Oteller Birliğine göre, yeni sezonda ziyaretçilere Cancun'a Gel 2×1 teklifi yapılacak. Her iki ücretli gece için iki ücretsiz gece hediye edilecek, uçak biletinde de indirim yapılacak.

 

YUNANİSTAN 

Yunanistan’da 14 gün karantina kuralının uygulanmayacağı seyahatlerin, Haziran ayının ortasından itibaren başlayacağını belirtildi. Ekonomisinin yüzde 20’sini turizm gelirlerinin oluşturduğu Yunanistan’da, önümüzdeki günlerde hangi ülkelerden turist kabul edileceğine dair bir liste yayınlanacağı, bu listede 20-25 ülkenin bulunacağı ifade edildi. Ülkeler arasında Orta Avrupa ve Balkan ülkelerinin de yer alacağı ifade ediliyor. Yunanistan, İtalya, İspanya ve Hollanda haricinde Avrupa Birliği üyesi ülke vatandaşlarını 14 gün karantinada kalmaları koşuluyla ülkeye kabul edecek. İngiltere ve AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarıysa Yunanistan’a kabul edilmeyecek.

 

BULGARİSTAN 

Bulgaristan bazı plajlarda girişlerin yanı sıra şezlong ve şemsiye gibi imkanlar ücretsiz olarak turistlere sunacak. Ülkede ayrıca müze ve ören yerlerine girişlerde de ülkeye gelen turistlere kolaylık sağlanacak.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ülkelerin, tatile, geleceklere, sağladığı, ayrıcalıklar!, Bir, çok, şey, ücretsiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı