Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 11:05 Bu haber 494 kez okundu
 
Uzmanlar uyardı! Havuzlar tehlike saçıyor
Uzmanlar, özellikle yaz aylarında havuzlarda oluşabilecek hastalıklara karşı uyardı.
GÜNCEL Haberi
Uzmanlar uyardı! Havuzlar tehlike saçıyor

Yaz mevsiminde deniz, havuz ve güneşin göz hastalıkları riskini arttırdığına dikkat çeken uzmanlar, "Özellikle kontakt lens kullananlar havuz veya denizde günlük lens kullanmalılar, çıkınca lenslerini atmaları enfeksiyon ve alerji riskini azaltır" dedi.

 

Havuzlarda kullanılan dezenfektan maddelerin özellikle klorun, bünyesi alerjiye yatkın kişiler ve çocuklarda rahatsızlıklar oluşturduğunu belirten uzmanlar, "Havuzların dezenfeksiyonunda kullanılan klorun oranı çok önemli, fazla olursa vücut ile gözde alerji ve tahrişlere neden olur. Az olursa yeterli dezenfeksiyon sağlanamaz. Bu yüzden klorlaması düzgün yapılan ve su numunesi alınarak denetlenen havuzların tercih edilmesi gerekiyor. Havuzdan mikrop bulaşma riski denizden daha fazladır. Havuzda mikrobik konjonktivit, klora bağlı tahriş veya alerjik konjonktivit ortaya çıkabilir. Mikrobik konjonktivitler bakteriyel veya virutik olabilir. Konjonktivitli bir hasta 7-14 gün süre ile hastalığını başkalarına bulaştırabilir. Bu yüzden deniz veya havuza girmemesi uygundur. Enfeksiyonlu kişiler gözde kızarıklık, çapaklanma, kaşıntı, ağrı gibi şikayetlerle bize başvuruyorlar. Gerekli muayeneler ile tanı koyup tedavilerini düzenliyoruz" dedi.

Çocukların çocuk havuzuna girmelerinin uygun olduğunu belirten uzmanlar, çocukların havuza yüzücü gözlüğü ile girmelerini ve çıkınca mutlaka duş almalarını, bunu yetişkinlerin de uygulaması gerektiğini belirtti.

 

Yaz aylarında göz sağlığını korumak için önemli tavsiyeler veren uzmanlar şunları kaydetti: "Kontakt lens kullananlar mutlak suretle havuz veya denizde günlük lens kullanmalılar ve çıkınca lenslerini atmaları enfeksiyon ve alerji riskini azaltır. Güneş ışınlarının kornea, lens ve retina üzerine zararlı etkileri oldukça fazladır. Bu yüzden güneş gözlüğü mutlaka gözlükçülerden alınmalıdır ayrıca ultraviyole ışınlarını emici özelliğe de sahip olmalıdır. Eğer kişi gözünden operasyon geçirmişse 1 ay süre ile denize havuza girmemeli ne zaman girebileceği konusunda doktoruna danışmalıdır."

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Uzmanlar, uyardı!, Havuzlar, tehlike, saçıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı