Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 20:21 Bu haber 656 kez okundu
 
Uzun süre güneşlenenler dikkat! Deri kanseri olabilirsiniz
Uzmanlar uzun süre güneşlenmenin, kısa dönemde cilt yanıklarına, uzun dönemde ise deri kanserine ve yaşlanmaya neden olduğunu söyledi.
YAŞAM Haberi
Uzun süre güneşlenenler dikkat! Deri kanseri olabilirsiniz

Uzmanlar uzun süre güneşlenmenin, kısa dönemde cilt yanıklarına, uzun dönemde ise deri kanserine ve yaşlanmaya neden olduğunu söyledi.

 

Uzmanlar, ozon tabakasının incelmesi nedeniyle yeryüzüne filtre edilmeden ulaşan güneşin zararlı ışınlarının, sağlığı olumsuz etkilediğini, deride oluşan yanıklarla ilgili dikkatli olunması gerektiği uyarısında bulundular.

 

D vitamini kaynağının güneş olduğunu anlatan uzmanlar, "Canlılar için hayati öneme sahip güneş, dünyadaki yaşamın kaynağıdır. İnsanlar için D vitamini kaynağı olan güneş, aynı zamanda mutluluk da vermektedir. Ancak yaz mevsimine bağlı olarak yeryüzüne daha dik gelen ultraviyole (UV) ışınların olumsuz etkileri, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Özellikle foto alerji ve ultraviyole ışınlara uzun süre maruz kalma pek çok hastalığa da neden olmaktadır" dedi.

İnsanların son 30 yılda, sahil şeridinde tatil yapma alışkanlığı ve seyahat edebilme imkanlarının arttığını anlatan uzmanlar "Temmuz ve ağustos aylarında ışınların daha dik geldiği öğle saatlerinde uzun süre güneş altında kalmak, özellikle açık tenli insanlarda ciltte alerji, kalıcı leke ve izlere, birinci hatta ikinci derece yanıklara neden olabilmektedir. Güneşin uzun dönem olumsuz etkileri arasında ise erken yaşlanma ve cilt kanserleri bulunmaktadır. Özellikle kırışıklıklar, çatlaklar ve lekeler zamanla çoğalmaktadır" diye konuştu.

Güneş yanığına diş macunu ve yoğurt sürmenin deriye zarar verebileceğini belirten uzmanlar, "Bunun için eğer deride güneş yanığı oluşmuşsa tedavi süreci için dermatoloji uzmanından görüş almak gerekir. Deride oluşabilecek ağrı ve yanma için uygun bir ağrı kesici kullanılabilir. Güneş yanığına diş macunu, yoğurt ya da içeriği bilinmeyen kremleri sürmek kesinlikle yanlıştır. Bunlar deriye zarar vermekte ve iyileşme sürecini uzatmaktadır" şeklinde konuştu.

Kaynak: (TurMed) - Turizm Medya PR Editör:
Etiketler: Güneşlenmek, güneş altında uzun süre kalmak, uzun süre güneşlenmek
Yorumlar
Haber Yazılımı