Haber Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 14:46 Bu haber 615 kez okundu
 
Vali Yerlikaya açıkladı! İstanbul turizmi son 5 yılın rekorunu kırdı
İstanbul Valiliği tarafından açıklanan 2019 Turizm Raporu'na göre turizmde son 5 yılın rekor turist sayısına ulaşıldığı belirtildi.
GÜNCEL Haberi
Vali Yerlikaya açıkladı! İstanbul turizmi son 5 yılın rekorunu kırdı

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleriyle dünyanın turizm başkentlerinden olan İstanbul'un, 2019 yılının ilk beş ayında 5.5 milyon turist ağırlayarak son beş yılın en yüksek rekorunu kırdığına dikkat çekilirken "Turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 11 arttı. İstanbul, turizmde 2019 yılında 15 milyon turist hedefine hız kesmeden ilerliyor." denildi.


2019 Turizm Raporu ile ilgili verileri paylaşan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, "2019'un ilk 5 ayında yaklaşık 5.5 milyon turist ağırladık. Turist sayısında geçen yıla oranla yüzde 11'lik bir artış yakaladık. En çok ziyaretçi Almanya'dan geldi. Almanya'yı, İran ve Rusya takip ediyor. 15 milyon nüfusumuz var. 15 milyon turist ağırlamayı arzu ediyoruz. İstanbul yabancı turist sayısı bakımından şu anda Avrupa'da üçüncü, dünyada ilk 10'da." ifadesini kullandı.

 

Türkiye'yi ziyaret eden her 100 kişiden 42'sinin İstanbul'a geldiğini hatırlatan Yerlikaya, kent turizmine yönelik hedefleri gerçekleştirmek için şehrin bütün paydaşlarıyla çalıştıklarına değindi. Yerlikaya İstanbul'un birkaç saatlik uçuşla dünyanın yarısına ulaşma kabiliyeti olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

 
"İstanbul Havalimanı, hub kimliğimizi çok daha güçlendirdi. Otellerimiz, yatak kapasitemiz, konaklama, servis ve hizmet kalitemizle dünyada 1 numarayız. Ücret politikalarımız çok rekabetçi. Bütün bunlar, İstanbul'umuzu bütün turizm çeşitlerinde eşsiz haline getirmektedir. Hedefimiz, tüm turizm başlıklarında ve ziyaretçi sayısında ilk 3'tür."Raporda, 2019'un Ocak-Mayıs aylarında İstanbul'a 394 bin 925'i Almanya, 337 bin 428'i İran ve 290 bin 985'i Rusya'dan olmak üzere 5 milyon 415 bin 906 kişinin geldiği yer aldı.


Söz konusu üç ülkeyi Irak, Fransa, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti, Ukrayna ve Suudi Arabistan takip etti.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Vali Yerlikaya, İstanbul turizm, son, 5 yılın rekoru, istanbul valisi, istanb
Yorumlar
Haber Yazılımı