Haber Detayı
15 Ağustos 2019 - Perşembe 01:17 Bu haber 3764 kez okundu
 
Van kahvaltısı UNESCO yolunda
Van'ın en önemli değerlerinden biri olan ve namı ülke sınırlarını aşan Van kahvaltısının UNESCO listesine alınması için çalışma başlatıldı.
YEREL Haberi
Van kahvaltısı UNESCO yolunda

Van Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) tarafından başlatılan ortak proje kapsamında, kentin önemli değerlerinden biri olan Van kahvaltısının UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'ne alınması için çalışma başlatıldı.

 

Van kahvaltısında yer alan ürünleri yanı sıra ürünlerin yapım aşamaları da ele alındığı ve Van İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile YYÜ tarafından başlatılan çalışmayla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, 2014 yılında Guinness Rekorlar Kitabına adını yazdıran Van kahvaltısının, UNESCO listesine girmeye hazırlandığını ifade ederek, "Van kahvaltı kültünün geçmişten günümüze gelişiminin anlatıldığı kapsamlı bir dosya hazırlandı. Sadece günümüz kahvaltı salonlarında verilen kahvaltıyı değil, bu kahvaltının temelini oluşturan ve bir zamanların Van'ın tek katlı bahçeli evlerinde yapılan kahvaltıyı, bu kahvaltılarda yenilen ürünlerin yapılış aşamalarını ve bunların etrafında şekillenen kültürü anlattık.'' dedi.

Peynirin, balın, kaymağın, murtuğanın, kavutun, gül reçelinin yapılış aşamalarını, yapılırken insanların sergilediği yardımlaşmayı, kısacası Van kahvaltı kültürünü anlattık diyen Aktuğ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Geleneksel Van kahvaltısının A'dan Z'ye anlatıldığı dosya yaklaşık 6 ayda hazırlandı. Türkiye'nin bu yıl itibariyle Türk kahvesi, Tören Keşkeği, lavaş ekmek yapımı gibi UNESCO'nun insanlığın somut olmayan kültürel mirasına kaydedilmiş toplam 17 unsuru bulunmaktadır. 18'inci unsur neden Van'dan olmasın dedik. Daha önce Van Kalesi ve Akdamar Adası ve kilisesini UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine girişleri için gerekli çalışmaları yaptık ve iki unsurumuzun geçici kayıtlarını gerçekleştirdik. Bu sefer somut olmayan kültürel bir unsurumuzu kaydetmek için çalışma başlattık. İnanıyorum ki Bakanlığımızın da yardımlarıyla UNESCO yetkilileri, Van kahvaltı kültürünün korunması gereken 'İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası' olduğuna ikna olacak ve bu güzel kültürü listeye alacaklardır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: (TurMed) - Turizm Medya PR Editör:
Etiketler: van kahvaltısı, unesco
Yorumlar
Haber Yazılımı