Haber Detayı
08 Haziran 2019 - Cumartesi 21:24 Bu haber 1090 kez okundu
 
WWF açıkladı! Akdeniz'deki kirliliğin sorumlusu Türkiye ve İtalya
Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın (WWF) raporuna göre Türkiye ve İtalya atıklardan sorumlu olma konusunda başı çekiyor.
GÜNCEL Haberi
WWF açıkladı! Akdeniz'deki kirliliğin sorumlusu Türkiye ve İtalya

Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın (WWF) tarafından 8 Haziran Dünya Okyanuslar Günü nedeniyle yayımlanan rapora göre Akdeniz'e her yıl 570 bin ton plastik atık karışıyor. Dakikada 33 bin 880 plastik şişenin Akdeniz'e atılmasına denk düşen bu kirliliğin 3'te 2'sinden ise sırasıyla (yüzde 42.5), Türkiye (yüzde 18.9) ve İtalya (yüzde 7.5) sorumlu.

 

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre Plastik kirliliğini durduralım: Akdeniz ülkeleri denizlerini nasıl kurtarabilir başlığını taşıyan raporda Akdeniz'de 247 milyar parça plastik atık bulunduğu hesaplanıyor ve önlem alınmazsa plastik kirliliğinin 2050 yılında 4 katına çıkması bekleniyor. Akdeniz'e karışan plastik atıkların yüzde 80'i 10 yıl içinde karaya ulaşarak sahil ve kıyı şeridinde kirliliğe yol açıyor.

 

Her gün 1 km'lik kıyı şeridine 5,1 kg plastik atık vuruyor. Sahil şeritlerinin uzunluğu ve plastik atık miktarının fazlalığı nedeniyle denizden plastik atıkların karaya en çok vurduğu ülkeler arasında da ilk iki sırada İtalya ve Türkiye geliyor. İtalya kıyılarına yılda 12,6 bin ton, Türkiye kıyılarına ise 12,1 bin ton plastik atık vuruyor.

 

Akdeniz genelinde kıyı şeridi kirliliğinin en yüksek olduğu alan Türkiye'den Kilikya bölgesi. Kilikya'yı, İspanya'dan Barcelona, İsrail'den Tel Aviv ve İtalya'dan Po Deltası takip ediyor. Nehirler yoluyla denize plastik atıkların taşınmasında da Türkiye'den Ceyhan ve Seyhan nehirleri, İtalya'dan Po Nehri ve Mısır'dan Nil Nehri en kirli nehirler olarak sorumlu tutuluyor.

 

WWF, Akdeniz'e kıyısı olan ülkeleri tek kullanımlık plastik ürünleri yasaklama, geri dönüşümü sağlamak için etkili atık işleme sistemlerine yatırım yapma, 2030 yılına kadar doğaya plastik karışmasını önleme amaçlı bağlayıcı bir anlaşma imzalama gibi bir dizi önlemler almaya çağırıyor.

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: WWF, açıkladı!, Akdeniz'deki, kirliliğin, sorumlusu, Türkiye, ve, İtalya,
Yorumlar
Haber Yazılımı