Haber Detayı
02 Ekim 2019 - Çarşamba 10:33 Bu haber 1846 kez okundu
 
Yeni Ekonomi Programı ile turizm uçuşa geçecek!
Türkiye turizminde erişilebilirliği artırmak amacıyla Gazipaşa Alanya ve Antalya havalimanlarının kapasitesi yükseltilerek, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ek pist hizmete sunulacak.
GÜNCEL Haberi
Yeni Ekonomi Programı ile turizm uçuşa geçecek!

Türkiye turizminde erişilebilirliği artırmak amacıyla ulaşım altyapısı geliştirilerek, Gazipaşa Alanya ve Antalya havalimanlarının kapasitesi yükseltilecek, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda ek pist hizmete girecek.

 

Enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel gösterge hedefleriyle uyumlu eylem ve projelerin belirlendiği 2020-2022 yıllarını kapsayan Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile turizme erişilebilirliği artırmak amacıyla ulaşım altyapısının güçlendirilmesi hedeflenirken Kültür ve Turizm ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlıklarının bu amaçla bir protokol imzalaması bekleniyor. YEP kapsamında ayrıca İstanbul Yenikapı Kruvaziyer Limanı etüt projesinin de yapılarak yap-işlet-devret (YİD) modeliyle 2022'ye kadar hayata geçirilmesi planlanıyor.

 

Yenikapı Kruvaziyer Limanı Projesi'nin gerçekleştirilmesiyle Türkiye'de kruvaziyer sektörünün gelişmesi ve turizm gelirlerinin artırılmasına katkıda bulunulması amaçlanıyor.

 

Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore'nin içinde bulunduğu Uzak Doğu pazarıyla ilgili ek turizm planları oluşturulması da YEP çerçevesinde gerçekleştirilecek eylemler arasında bulunuyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçen hafta "Türkiye'nin 2023 Turizm Stratejisi"nin açıklandığı tanıtım toplantısında, ülkenin tanıtımında Çin, Hindistan, Japonya ve Güney Kore gibi yükselen pazara odaklanılacağını vurgulamıştı.

Kaynak: (EHA) - Ekonomi Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Yeni, Ekonomi, Programı, ile, turizm, uçuşa, geçecek!,
Yorumlar
Haber Yazılımı