Haber Detayı
12 Temmuz 2019 - Cuma 10:28 Bu haber 896 kez okundu
 
Yeni turizm çekim merkezi! Çernobil
1986'da patlayan Çernobil nükleer santralinin bulunduğu bölgenin turistik bir alan haline getirilmesi için çalışma başlatıldı.
DÜNYADAN Haberi
Yeni turizm çekim merkezi! Çernobil

1986'da patlayan Çernobil nükleer santralinin bulunduğu bölgenin turistik bir alan haline getirilmesi için çalışma başlatıldı.

 

BBCNews'in haberine göre, Dünyanın en büyük nükleer felaketi olarak bilinen patlamadan yıllar sonra, dünyanın dört bir yanından turistlerin görmeye gittiği bölge için elektronik bilet satışı yapılacak ve yeni tesisler inşa edilerek turizme daha elverişli hale getirilecek.

 

Nisan ayında gerçekleşen seçimler sonrasında göreve başlayan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tarafından imzalanan kararnameyle Çernobil bölgesine yürüme yolları ve cep telefonlarının çekim gücünü artıracak çalışmalar yapılacak.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy yaptığı açıklamada, "Çernobil bugüne kadar Ukrayna markasına olumsuz etki yaptı. Artık bunu değiştirmenin zamanı geldi." dedi.

 

Zarar gören reaktörün kapatılması için yapılan yeni metal kubbenin açılışında konuşan Zelenskiy, bölgede turistler için yeşil koridor açılacağını söyleyen Başkan Zelenskiy "Çernobil bu gezegende, insan eliyle yaratılan bir felaketin ardından doğanın yeniden oluştuğu tek yer. Burayı tüm dünyaya, bilim insanlarına, tarihçilere ve turistlere göstermeliyiz."

 

Yapılan ölçümlerde bölgede radyasyon seviyesi hala normalin üzerinde olsa da, Çernobil'i her yıl binlerce turist ziyaret ediyor. Başkan Zelenskiy tarafından imzalanan yeni kararname, bölgede yeni kanallar ve kontrol noktaları açılmasını öngörüyor. Patlamanın olduğu bölgedeki fotoğraf yasağı da hafifletilecek. Böylece turizme daha elverişli hale getirilecek.

Bölgeye girişler için ayrıca yeni bir elektronik bilet sistemi getirilecek.

Açılışı yapılan yeni metal kubbe, bölgeye 2016'da getirildi. Daha fazla radyoaktif maddenin sızmasını engellemek için zarar gören reaktörün üzeri bu kubbeyle kapatıldı. Aksi takdirde sızıntının 100 yıl daha devam edebileceği belirtiliyor.

 

Çernobil felaketinin sebep olduğu ölümlerin sayısı, henüz netleşmedi. Ancak 5 binden fazla kişide tiroid kanserine yol açtığı biliniyor.

 

Sovyetler Birliği zamanında, Nisan 1986'da Çernobil nükleer santralindeki bir reaktor patlamış, Türkiye'nin önemli bir bölümü de patlamadan etkilenmiş ve radyoaktif bulut tüm Avrupa'ya yayılmıştı. Patlama olduğunda en az 31 kişinin ölümüne yol açan Çernobil faciasının etkileri, bugün de tüm Avrupa'da hissediliyor.

Bazı uzmanlar, kazanın çok daha fazla kanser vakasına sebep olduğunu ve olmaya da devam edeceğini söylese de, bu henüz kanıtlanmadı.

 

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ukrayna turizm, ukrayna seyahat, çernobil gezi, Ukrayna gezi
Yorumlar
Haber Yazılımı