Haber Detayı
05 Haziran 2019 - Çarşamba 13:42 Bu haber 957 kez okundu
 
Yeni yasa geliyor! Tatile giderken zorunlu olacak
Bayram sonrası Meclis'e gelmesi beklenen düzenlemeye göre, tüketicinin mağdur olmaması için sigorta sistemi devreye giriyor
TÜRKİYEDEN Haberi
Yeni yasa geliyor! Tatile giderken zorunlu olacak

Sadece paket turların sigortalandığı ve pazarın yüzde 10'unu kapsayan mevcut sistem genişletilerek, otelden uçak biletine seyahat acenteası üzerinden alınan her tatil ürünü sigortalanacak. Mesleki sorumluluk sigortası adı verilen yeni düzenlemeyle kaçak ve sahte acentacılığın da önü kapanacak.

 

Sabah'tan Betül Alakent'in haberine göre Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'ne (TÜRSAB) üye 10 binden fazla acenta da mesleki sorumluluk sigortası yaptıracak. Tüketici otel ya da uçak biletinde bir mağduriyet yaşarsa parasını sigortadan alacak. Tüketiciyi zor durumda bırakan acentanın ise belgesi askıya alınacak.

 

Yeni yasa kaçak ve sahte acentaların da önüne geçerken internet üzerinden satış yapan kaçak acenta bilişime kapatılacak. Mevcut yasaya göre kaçak acentaya idari para cezası verilirken yeni yasa ile bu adli para cezasına çevrilecek. Ortalama 20 bin TL olan bu cezanın ödenmemesi halinde para cezası hapis cezasına çevrilerek suç da kişinin adli siciline işlenecek.

 

İnternet sitesinin yasal bir seyahat acentasına ait olup olmadığının görünmesi için doğrulama linki zorunluluğu da geliyor. Tüketici bu linki görmezse sitenin sahte olduğunu bilecek. Doğrulama linki TÜRSAB tarafından verilecek. Bu sistem için ciddi bir altyapı yatırımı yapan TÜRSAB, tüketiciyi bilinçlendirmek için kamu spotları hazırlıyor.

 

TÜRSAB Hukuk Danışmanı Avukat İlker Ünsever, yeni yasanın tüketici odaklı hazırlandığını belirterek, "Kanunun birinci ayağında bir seyahat acentalarını mesleki ticari işletme olarak tanımladık. Seyahat acentasına para toplama hakkı veriyorsam yükümlülük de vermem gerekli. Bunun için mesleki sorumluluk sigortasını devreye aldık. Acenta hata yaparsa tüketicinin mağdur olmaması için sigorta devreye girecek" dedi. 

 

Yasayla yabancı internet sitelerinin Türkiye'de faaliyet gösterebilmesi için ticaret sicili açması ve sigorta yaptırmasının zorunlu hale geleceğini anlatan Ünsever, mevcut sistemi şöyle özetledi: "Mesela havayollarının en uygun biletini sunan yabancı bir site var. Bize Ben bilet satmıyorum, sadece biletleri sıralıyorum' diyor. Neden sıralıyor? Para kazanmak için. Parayı kimden alıyor? Havayolu firmasından. Havayolu firması da o parayı bilete yansıtıp bunun ücretini tüketiciden alıyor. O zaman bileti yönlendiren site tüketiciye karşı sorumlu. Yeni yasayla herkes sorumluluğunu bilecek."

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Yeni, yasa, geliyor!, Tatile, giderken, zorunlu, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı