Haber Detayı
11 Haziran 2019 - Salı 21:39 Bu haber 693 kez okundu
 
Yerli turistte yüzde 15 düşüş bekleniyor!
Otellerde geceleme fiyatlarının yaklaşık yüzde 60 zamlanması sonrasında bu yıl tatile çıkacak yerli turist sayısında yüzde 15 düşüş bekleniyor.
TÜRKİYEDEN Haberi
Yerli turistte yüzde 15 düşüş bekleniyor!

Gerek enflasyon ve gerekse kurdaki artış, bu yaz tatile çıkanların azalmasına sebep olurken, yerli turist bütçesini zorlamayacak ekonomik turlara rağbet etmeye başladı.

 

Cumhuriyet'ten Gamze Balı'ın haberine göre, yurtiçi otel fiyatlarındaki artışın, tüketicinin beklentisinin üzerinde, yüzde 30-60 aralığında gerçekleştiğini söyleyen Tatil Sepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz, “Bu zamlar talebi daralttı. Sektör genelinde bu yıl, geçen yıla göre tatil yapanların sayılarında yüzde 10-15 arasında azalma bekleniyor” dedi. Küçükyılmaz, “Pazardaki bu talep daralması tüm sektörde satışların adet olarak düşmesine neden oldu. Artan fiyatlar sebebiyle cirolar düşmedi ancak müşteri sayılarımızda düşüş yaşandı” dedi. 

 

Kültür turlarına olan ilgilin arttığını kaydeden Küçükyılmaz, bu eğilimin yalnızca yurtiçi tatil otelleri fiyatlarındaki artıştan değil, sosyal medya etkileşimi ile kültür turu yerlerinin tanıtım aktivitelerinin etkisiyle de yaşandığını söyledi. Küçükyılmaz, “Tabii bizim açımızdan çok memnun edici bir durum. 409 TL’den başlayan fiyatlarla Ege-Akdeniz turları, 899 TL’den başlayan fiyatlarla GAP turları, 339 TL’den başlayan fiyatlarla Kapadokya turları, 359 TL’den başlayan fiyatlarla Karadeniz turları, 1799 TL’den başlayan fiyatlarla Mavi Yolculuk turları en çok talep gören kültür turlarımız” ifadelerini kullandı.

 

Yurtiçinde en çok talep gören yerlerin Antalya’da Side, Belek, Kemer ve Alanya; Ege’de ise Bodrum başta olmak üzere Kuşadası, Marmaris, Çeşme, Fethiye ve Didim olduğunu belirten Küçükyılmaz, fiyatlar hakkında şu bilgileri verdi: “Antalya’da beş yıldızlı her şey dahil bir otelde, bir çocuklu 3 kişilik bir aile yedi günlük tatil için, haziran ve eylülde toplam 4 bin TL’ye, temmuz ve ağustosta 4 bin 750 TL’den başlayan fiyatlarla rezervasyon yaptırabilir. Ege’de Antalya’ya göre yüzde 10-15 daha uygun fiyatlarla tatil paketleri bulunabilir.
Yurtiçi otel tatili yapacak tüketicilerin özellikle 8-30 Haziran dönemi ile 31 Ağustos-15 Eylül dönemi arasında tatillerini planlayabilirlerse en uygun yaz fiyatlarından faydalanabilirler.”

Kaynak: (THM) - Turizm Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Yerli, turistte, yüzde, 15, düşüş, bekleniyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı